Wąbrzeźno żyje WąbJAZZnem. To już trzeci dzień festiwalu, a przed nami jeszcze dwa kolejne dni wypełnione naprawdę ciekawymi propozycjami. Hitem tego jazzowego wydarzenia będzie koncert Ewy Bem, która wystąpi w amfiteatrze z zespołem Alchemik Big Band.
Spotkanie z Jerzym Szczerbakowem było pierwszym wydarzeniem festiwalu WąbJAZZno no2. Jeżeli ktoś interesuje się jazzem to zapewne zna go z Salonowych Rozmów z RadiaJAZZ.FM. Jest nie tylko dziennikarzem. Jest też prezesem Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJazz, organizatorem koncertów jazzowych i animatorem kultury, chętnie też dzieli się z innymi swoją trzydziestoletnią praktyką. Jest też muzykiem jazzowym i to dobrym, o czym mogliśmy przekonać się w miniony wtorek na Dżem Session w ogrodzie BAZY. Rozmowy jazzowe z gościem festiwalu toczyły się w wąbrzeskiej Bibliotece. Jerzego Szczerbakowa „przepytywała” dyrektor Aleksandra Kurek. Dyskutowano o kondycji jazzu w Polsce, o rosnącej popularności festiwali jazzowych, o młodych utalentowanych muzykach, którzy rozwijają się jazzowo. Przekonywano, że powszechnie panująca opinia, iż jazz jest trudną muzyką, nie jest zgodna z rzeczywistością, bo tak naprawdę jazz jest muzyką towarzyszącą, rozrywkową. Słuchano też fragmenty nagrań najpopularniejszych w świecie muzyków jazzowych. – Taką lokalną ciekawostką, która wypłynęła na spotkaniu od jednej z uczestniczek – mówi Aleksandra Kurek – jest informacja, że w latach sześćdziesiątych XX wieku w naszym mieście był Jan Ptaszyn Wróblewski. Przyjechał do liceum ogólnokształcącego, prawdopodobnie na zaproszenie ówczesnej dyrektor Sarnowskiej, i grał na trąbce w auli. To był pierwszy kontakt z jazzem uczestniczki spotkania i, jak powiedziała, to spotkanie w auli wywołało u niej zainteresowanie tą muzyką oraz śledziła losy i karierę tego sławnego muzyka. Wątków poruszonych na spotkaniu było więcej. I zapewne w czasie WąbJAZZno jeszcze nie raz Jerzy Szczerbakow wracać będzie do jazzowych tematów, ale już w roli prowadzącego drugą edycję festiwalu, bo takie zadanie powierzyli mu organizatorzy wydarzenia.
Drugi dzień festiwalu to kolejne ciekawe imprezy, które przyciągnęły sporą widownię. Popołudnie z Panem Kleksem okazało się strzałem w dziesiątkę. Plenerowe widowisko muzyczne, przygotowane z myślą o dzieciach, spełniło swoją rolę. Parada i piknik z aktorami Teatru Muzycznego w Toruniu zapadły dzieciom i ich opiekunom w sercach. Podobne wrażenia były po wysłuchaniu improwizacji hymnu Wąbrzeźna oraz koncertu Igora Zakusa i Useina Bekirova. Wieczór z jazzem – z gitarą i fortepianem, okazał się niezwykły i poruszający. Wczorajsze spotkania uatrakcyjniła też wystawa okładek JazzPRESS, urządzona w oknach wystawowych placówek handlowych. – Igor Zakus oraz Usein Bekirov – podsumowuje Karolina Kraska, jedna z organizatorów festiwalu – przybliżyli nam brzmienia ukraińskiego jazzu. Do koncertu dołączyli się również polscy muzycy, których mieliśmy już okazję usłyszeć podczas pierwszej edycji festiwalu: Anita Lazinska oraz Piotr Damasiewicz – Damas.
Jakie jeszcze propozycje czekają na Państwa?
Dzisiaj (5 sierpnia) Stowarzyszenie Forma zaprasza wszystkich na wąbrzeską plażę. Wieczorem Andy Bengsch, który kocha muzykę i od wczesnej młodości pasjonuje się jazzem, zaprezentuje specjalną playlistę ze swojej kolekcji płyt kompaktowych. Natomiast Jakub Biewald opracował wizualną improwizację do muzyki. Brzmi ciekawie i intrygująco? Zapewne. Zaspokójcie więc swoją ciekawość i przyjdźcie na plażę. Impreza rozpocznie się o godz. 19.30.
W sobotę do południa zaplanowano warsztaty muzyczne, które w domu kultury prowadzić będą Igor Zakus oraz Usein Bekirov. O godz. 19.30 w amfiteatrze rozpocznie się koncert. Wystąpią Orange Trane oraz Marek Napiórkowski Trio Hipokamp. Wieczorny koncert zakończy jam session.
7 sierpnia – ostatni dzień festiwalu to podsumowanie na wielką skalę. Na wąbrzeskiej scenie wystąpi pierwsza dama polskiego jazzu – EWA BEM. Ten koncert zapewne ściągnie do amfiteatru nie tylko miłośników tego gatunku muzyki. Wszak Ewa Bem to również pop i blues. Wystąpi u nas z zespołem Alchemik Big Band. Przed nią Grzech Piotrowski & Alchemik Big Band w koncercie “Tribute to Ella Fitzgerald” – jak informują organizatorzy – zagra klasyczne standardy jazzowe w oryginalnych aranżacjach z lat dwudziestych, czterdziestych. Usłyszymy utwory pisane lub aranżowane specjalnie dla Elli Fitzgerald i Franka Sinatry przez najlepszych światowych aranżerów.
Życzymy Państwu niezapomnianych wrażeń muzycznych!
Fot. Marcin Zduniak dla UM Wąbrzeźno
Fot. Tomasz Delicat dla Stowarzyszenia FORMA – źródło: WąbJAZZno FB