W Miejskim Punkcie Informacji pojawiła się nowa publikacja – jest nią książka „Drodzy słuchacze… Pogadanki radiowe księdza Witolda Kiedrowskiego”.
Ksiądz infułat generał Witold Kiedrowski to legenda polskiej emigracji, działacz, żołnierz AK i więzień hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Ta nietuzinkowa postać związana była z naszym miastem przed II wojną światową. Jego imieniem i nazwiskiem nazwana została jedna z wąbrzeskich ulic.
W historii naszego miasta ks. Witold Kiedrowski zostawił swoje ślady w latach 1937 – 39, kiedy pracował jako wikariusz w parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza i był prefektem w wąbrzeskim Liceum Ogólnokształcącym. Przyjęcie tego stanowiska w szkole było bardzo ważnym krokiem w jego życiu. Jako nauczyciel i urzędnik państwowy został powołany do wojska. Mobilizacja w 1939 roku uchroniła go od aresztowania przez gestapo i wielkiego prawdopodobieństwa, że ks. Witold Kiedrowski mógł podzielić los ofiar pomordowanych wąbrzeźnian i mieszkańców okolicznych miejscowości we wrześniu 1939 roku. Ostatni raz ks. W. Kiedrowski odwiedził nasze miasto w 2006 roku. Był wówczas honorowym gościem uroczystości 100. rocznicy powstania Liceum Ogólnokształcącego.
Ksiądz Witold Kiedrowski urodził się 16 kwietnia 1912 r. w Buku Pomorskim. Liceum ukończył w Brodnicy, a seminarium duchowne w Pelplinie. Brał udział w kampanii wrześniowej, m.in. w bitwie nad Bzurą. Przez cały okres II wojny światowej ocierał się o śmierć – najpierw jako więzień obozu jenieckiego Gąbinie, potem więzień Gestapo, następnie Pawiaku, Majdanku, Oświęcimia, Brzezinki, Ohrdruf, Dachau. W 1945 roku uciekł z transportu w Hartmannsdorf i przedostał się przez linię frontu na stronę amerykańską. Wszędzie, gdzie był, opiekował się współwięźniami, był kapelanem, pomagał w ucieczkach, organizował leki dla chorych, nawiązywał kontakty konspiracyjne. Po uciecze z rąk Gestapo w 1940 roku przez dwa lata, zanim ponownie został ujęty przez Gestapo, działał w konspiracji, pisał do podziemnych pism, pracował w tajnym nauczaniu.
Po wojnie w lipcu 1947 roku osiadł we Francji. Nie mógł wrócić do Polski, bo ze względu na pracę dla armii amerykańskiej uznany został za szpiega. Tam, poza swoją misją duszpasterską, zaangażował się w pracę dla francuskiej Polonii. Jego kazania, poruszające często tematy zakazane w PRL, były transmitowane przez Sekcję Polską Radia Francuskiego. Od 1960 do 1996 prowadził stałe pogadanki radiowe w Sekcji Polskiej Radia Francuskiego, nadawane na falach krótkich do krajów Europy Wschodniej, w których reżim komunistyczny odciął przepływ informacji z krajów demokratycznych. Po 1980 organizował szereg transportów z pomocą dla Polski czy też wystawy objazdowe, poświęcone historii Polski, jak np. „Cena wolności: Polacy na frontach II wojny światowej”.
Zmarł 20 stycznia 2012 roku w Paryżu.
„Drodzy słuchacze… Pogadanki radiowe księdza Witolda Kiedrowskiego” to kolejna cenna pozycja naszego regionalnego rynku wydawniczego. Książka powstała pod redakcją Justyny Prajs, Agnieszki Lis-Kornackiej i Ewy Rzepki przy współpracy wielu osób. Wydana przez Stowarzyszenie Do Korzeni z Jabłonowa Pomorskiego, wydrukowana przez Wąbrzeskie Zakłady Graficzne w nakładzie 100 egzemplarzy. Jej promocja, zorganizowana przez Wąbrzeskie Zakłady Graficzne, odbyła się 7 lipca 2022 r. w sali Wąbrzeskiego Domu Kultury. Książka zawiera bogaty życiorys duchownego oraz wygłoszone w latach 1961-1978 w Sekcji Polskiej Radia Francuskiego kazania, skierowane przede wszystkim do Polaków.
Książkę można kupić w Miejskim Punkcie Informacji – czynny we wtorki od 12.00 do 17.00 oraz środy i piątki od 10.00 do 16.00. Punkt prowadzi również sprzedaż wysyłkową (http://wdkwabrzezno.pl/miejski-punkt-…/publikacje-i-gadzety/). Informacje: tel. 535 540 521, mail: mpi@wdkwabrzezno.pl.