Obywatele Ukrainy będą mogli aplikować w celu zdawania egzaminów i uzyskania w roku 2022 tytułu licencjata lub magistra. Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy (WSG) znalazła się na liście tymczasowych ośrodków egzaminacyjnych.
Na kampusie Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy otwarto Regionalny Punkt Informacyjno-Doradczy pod patronatem Konsula Honorowego Ukrainy w Bydgoszczy oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
W wyniku zakrojonej na szeroką skalę inwazji wojskowej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę ponad 3 mln Ukraińców zostało zmuszonych do wyjazdu do Polski, z czego ok. 220 000 uchodźców znalazło schronienie w województwie kujawsko-pomorskim.
Konsekwencją wojny jest zniszczona infrastruktura cywilna. Ukraińskie uczelnie nie mają możliwości przeprowadzenia zewnętrznej niezależnej oceny (ZNO), jednego egzaminu wstępnego (JEW) czy jednego profesjonalnego testu wstępnego (JPTW), które są zapewnieniem sprawiedliwego przyjmowania na uczelnie wyższe.
W związku z tym Rada Najwyższa Ukrainy zmieniła podejście do organizacji kampanii wprowadzającej. Zgodnie z procedurą przyjęć na studia wyższe w 2022 r., aby wstąpić do placówek edukacyjnych w celu uzyskania tytułu licencjata w 2022 r., konieczne będzie zdanie narodowego testu multidyscyplinarnego (NTM), w celu uzyskania tytułu magistra (niektóre specjalności): złożony test magisterski (ZTM) oraz magisterski test kompetencji edukacyjnych (MTKE).
Ze względu na to, że ponad 6 mln Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojej ojczyzny, aby uciec przed wojną, Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy zdecydowało o potrzebie prowadzenia NTM, ZTM, MTKE nie tylko w Ukrainie, ale także za granicą. W Polsce aplikować w celu zdawania egzaminów i uzyskania w roku 2022 tytułu licencjata lub magistra będzie 7 731 osób. Część z nich będzie to mogła zrobić w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, która jest na liście tymczasowych ośrodków egzaminacyjnych dla NTM, ZTM i MTKE.
Informacja w języku ukraińskim: Egzaminy magisterskie dla obywateli Ukrainy w Polsce