Burmistrz Tomasz Zygnarowski uhonorował cztery osoby prestiżowym wyróżnieniem. Wręczył je na Gali Dni Wąbrzeźna 2022.
Podczas Dni Wąbrzeźna, po dwóch latach przerwy, wręczone zostały Statuetki Burmistrza Wąbrzeźna. Te prestiżowe wyróżnienia przyznawane są osobom fizycznym i prawnym, organizacjom i innym podmiotom działającym na rzecz miasta i jego mieszkańców.
W tym roku do Burmistrza skierowano 7 wniosków o przyznanie statuetek. Ich rozpatrzeniem zajęła się Kapituła Konkursowa. Pięć z nich zostało przez nią pozytywnie zaopiniowana, a następnie zatwierdzona przez burmistrza.
Laureatami Statuetek Burmistrza Wąbrzeźna w 2022 roku są:
Cecylia Szymańska – Mecenas Kultury i Sportu – najbardziej rozpoznawalna malarka regionu. W swoich licznych pracach utrwala piękno okolicy: przydrożne kapliczki, kościoły, pejzaże Wąbrzeźna, jego zabytki, wątki sakralne. Bierze aktywny udział w plenerach malarskich, wspiera młodzież i ich artystyczne aspiracje. Nigdy nie odmawia współpracy przy organizacji artystycznych wydarzeń. Dzieła pani Cecylii można zobaczyć nie tylko na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, ale i na ścianach w mieszkaniach wielu wąbrzeźnian. Pani Cecylia jest członkiem Stowarzyszenia „Wąbrzeska Kultura”, jest autorką ilustracji do wielu książek oraz wielokrotnym członkiem jury lokalnych konkursów plastycznych. Darowane przez panią Cecylię obrazy regularnie zasilają zbiórki i działania charytatywne.
Irena Szymion – Aktywny Obywatel – założycielka skansenu „Chata pod okiennicami” w Stanisławkach, utworzonego w chacie pod strzechą odziedziczonej po swoich przodkach. Stworzyła pierwsze namacalne źródło wiedzy o życiu codziennym dawnej wsi, z którego licznie korzystają mieszkańcy Wąbrzeźna, a szczególnie uczniowie wąbrzeskich szkół. Pani Irena jest członkiem stowarzyszenia „Wąbrzeska Kultura”. Napisała dwie książki: „Pod trzcinowym dachem w Stanisławkach” oraz „Zdarzyło się w Stanisławkach”.
Zbigniew Markiewicz – Aktywny Obywatel – członek stowarzyszenia „Wąbrzeska Kultura” oraz „Miastoaktywni.pl”, radny Rady Miasta Wąbrzeźno w latach 1990-2018 oraz jej przewodniczący podczas IV i V kadencji, biegacz, organizator i uczestnik lokalnych i ponadlokalnych biegów. Wzór słów „uczestnik życia miasta”. Pan Zbigniew nie tylko od lat uczestniczy we wszystkich wydarzeniach kulturalnych i sportowych organizowanych na terenie miasta, ale i skrupulatnie je fotografuje. Działacz katolicki w Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich i we wspólnocie Rycerzy Kolumba, przez 20 lat związany z redakcją „Wiadomości Wąbrzeskich”. Wspierał też działalność wąbrzeskich struktur Związku Harcerstwa Polskiego.
Jakub Biewald – Mecenas Kultury i Sportu – malarz, grafik, rzeźbiarz i ambasador Wąbrzeźna w świecie sztuk plastycznych. Aktualnie pracownik Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wciąż związany artystycznie z Wąbrzeźnem poprzez rzeczowe i organizacyjne wsparcie, udostępnianie materiałów i realizację wolontarystycznych warsztatów rzeźbiarskich. Popularyzator rzeźby. Stała ekspozycja jego prac znajduje się w Wąbrzeskim Domu Kultury. Nowe prace – obrazy i rzeźby cyklicznie wystawiane są w galerii WDK i w amfiteatrze. Autor ilustracji do książki „Skarbiec legend wąbrzeskich”. Zaliczony do grona „Artystów 50-lecia” – publikacji wydanej z okazji jubileuszu Wąbrzeskiego Domu Kultury.
Miejska Telewizja Kablowa – Nagroda Specjalna – działa w strukturach Wąbrzeskiego Domu Kultury. Powstała w 1992 r. i przez minione 30 lat była wielokrotnie głównym źródłem informacji o wydarzeniach lokalnych. Tworzony co tydzień „Program lokalny”, transmitowany kanałami telewizji kablowej oraz za pośrednictwem social mediów, stanowi jedyną filmową garść informacji o wszystkim, co się dzieje w mieście. Szerzy wiadomości nie tylko o lokalnych wydarzeniach, ale i pasjonatach lokalnej historii, przyrodzie, sporcie, kulturze, relacjonuje wszystko: od konkursu piosenki dla przedszkolaków po wizyty ministrów. Powstałe w MTK taśmy i pliki, jakie przez dekady powstały, stały się ogromnym źródłem historycznym o życiu codziennym wąbrzeźnian na przełomie trzydziestu lat. Skupia w redakcji ludzi zaangażowanych, którzy utrzymują program na wysokim poziomie technicznym i graficznym.
Gratulujemy!