Palmy na wąbrzeską plażę przyciągają tłumy już od trzech lat. Niebawem Wąbrzeźno być może będzie mogło pochwalić się marokańskim ogrodem!
Udział w trójstronnym projekcie Wąbrzeźno – Syke – Al Hoceima zacieśnia współpracę z marokańskim miastem Al Hoceima. Trójstronny pakt pomiędzy Wąbrzeźnem, Syke i Al Hoceimią został zawarty w 2019 roku. W listopadzie tego roku gościliśmy w mieście Abdelhafida Catruata – przedstawiciela naszego partnerskiego miasta Syke, oraz Abdessamada Abakkouy z Al Hoceimy w Maroko. Przyjechali do nas, aby stworzyć w partnerstwie z Wąbrzeźnem projekt dla młodzieży. Ten trójstronny pakt dotyczy wymiany młodzieży, wspólnych ich spotkań, poznawania kultury i obyczajów państw, aby mogli osiągnąć wzajemne zrozumienie i przezwyciężyć uprzedzenia. Ta inicjatywa ma też uświadomić polskiej i niemieckiej młodzieży, jaka jest ich odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości wolnej Europy.
Pierwsza jego edycja odbyła się w 2020 r. Podczas jedenastodniowego pobytu w Syke, dziesięcioosobowe grupy młodzieży z każdego kraju realizowały cele projektu pn.: „Międzynarodowa Wymiana Młodzieży – z okazji Dnia Pamięci o Holokauście – Utrzymywanie żywych wspomnień”, jakimi oprócz integracji międzynarodowej były poruszenie tematu holokaustu oraz wykluczenia, dyskryminacji, zastraszania, morderstw, zniesławień i wiele innych nieprzyjemnych czynów, które są spotykane do dziś w życiu codziennym. W październiku 2021 r. młodzież spotkała się w Maroku w ramach drugiej edycji trójstronnego projektu pn.: „Trójnarodowa wymiana młodzieży na temat kultury, historii, demokracji i ekologii”. Motywem przewodnim ośmiodniowego spotkania młodzieży w Al Hoceima obok integracji międzynarodowej była ekologia.
W maju 2022 r., a dokładnie w terminie 8 – 11 maja gościliśmy jedenastoosobową niemiecko-marokańską delegację. Podczas czterodniowego pobytu podsumowano dotychczasowe dokonania oraz opracowano tegoroczne plany w zakresie współpracy młodzieży. 31 maja czteroosobowa delegacja z zastępcą burmistrza na czele oraz przedstawicielami Syke, udała się z rewizytą do Maroka. Rezultatem rozmów oprócz planów utworzenia w Wąbrzeźnie orientalnego ogrodu marokańskiego jest wielopłaszczyznowe rozwinięcie współpracy.
– W 2019 r., kiedy to otrzymaliśmy propozycję realizacji trójstronnego projektu dla młodzieży, nie sądziłem, że będzie to początek długofalowej współpracy – mówi zastępca burmistrza, Wojciech Trzciński. – Kilkudniowy pobyt w Maroku przynosi wiele planów, m.in. utworzenie orientalnego ogrodu, wymianę wystaw, kontynuację współpracy młodzieży w wymiarze ekologicznym, wymiany pomiędzy klasami pod kątem łamania barier językowych. W przyszłości chcielibyśmy podjąć współpracę na szczeblu turystycznym, z czego, mam nadzieję, będą mogli skorzystać prywatnie mieszkańcy naszego miasta – dodaje W. Trzciński. – Liczę na to, że nasze zamierzenia zostaną zrealizowane, a widząc zaangażowanie ze strony naszych partnerów z Al Hoceima i Ajidir, w którym miałem przyjemność gościć, jestem pewien, że zostaną zrealizowane.
Plany utworzenia marokańskiego ogrodu wiążą się z zagospodarowaniem placu nad jeziorem Frydek – na końcu ulicy Strażackiej oraz wybudowaniem niewielkiego pomostu. W ogrodzie będą m.in. palmy, bluszcze i boksy oplecione roślinami zimnolubnymi, a w okresie letnim rośliny śródziemnomorskie w donicach, typu oleandry.
We wrześniu tego roku planowana jest trzecia edycja projektu trójstronnego. Tym razem młodzież niemiecka i marokańska zawita do Wąbrzeźna, gdzie wraz z młodymi wąbrzeźnianami zajmie się tematem „Kultura miejska młodzieży – nie zapomnimy co się stało – projekt młodzieżowy (…)”.
Wszystkie działania związane z polsko – niemiecko – marokańską współpracą dofinansowane są ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Wizyta w Maroku – zdjęcia nadesłane przez uczestników spotkania