Bezcenny manuskrypt ze zbiorów toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej pozostanie w kraju. Rada ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego pozytywnie zarekomendowała wniosek biblioteki o zaliczenie cymelium do rzeczonego zasobu.
Chodzi o kodeks „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem”, stworzony przez włoskich mistrzów w połowie XV wieku spisany w formie poematu swego rodzaju katalog kolekcji manuskryptów iluminowanych słynnej Bibliothecae Corvinianae, jednego z najwspanialszych europejskich księgozbiorów renesansowych. Księga jest od XVI wieku związana z Toruniem – została przekazana bibliotece tworzącego się wówczas Gimnazjum Toruńskiego (Akademickiego), w tamtym czasie bardzo ważnego ośrodka intelektualnego w tej części Rzeczpospolitej. Jest najcenniejszą pozycją w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej, a w zgodnej opinii historyków także jednym z najcenniejszych zachowanych zachodnioeuropejskich rękopisów iluminowanych z XV stulecia. 2 lutego w Sejmie złożony został poselski projekt ustawy, w myśl której Książnica Kopernikańska miałaby zostać de facto przymusowo wywłaszczona, a cenny wolumin zostałby przekazany na rzecz Węgier.
Rekomendacja Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego oznacza w praktyce, że nasz wolumin się w tym zasobie znajdzie, a to z kolei oznacza najwyższą ochronę zabytku, także przed ewentualnymi próbami wywiezienia z kraju.
Marszałek Piotr Całbecki, który 8 kwietnia poinformował dziennikarzy o decyzji rady, stwierdził też, że zdecydował już o rozbudowie w najbliższym czasie kompleksu Książnicy Kopernikańskiej, co będzie kosztowało 100 milionów złotych. Podziękował też wszystkim, którzy zaangażowali się w obronę bezcennej księgi, w tym 27 tysiącom osób, które podpisały w internecie deklarację z apelem do Sejmu o zaniechanie prac nad projektem ustawy. W konferencji prasowej gospodarza województwa uczestniczyła również dyrektor Książnicy Kopernikańskiej Danetta Ryszkowska-Mirowska.