Książnica Kopernikańska uruchomiła stronę kodekskorwina.pl, na której można poprzeć deklarację z apelem do Sejmu o zaniechanie prac nad poselskim projektem ustawy o przekazaniu na rzecz Węgier, będącego jej własnością cennego manuskryptu.
Poparło ją już w internecie ponad 7 tysięcy osób. Poparcie protestu przeciwko działaniom stanowiącym zagrożenie dla integralności polskiego dziedzictwa narodowego wyrażają też w oficjalnych stanowiskach instytucje, organizacje i osoby prywatne z regionu i całego kraju.
Niektóre, z wyrazami oburzenia i apelami o wycofanie się z tej szkodliwej koncepcji, skierowane są bezpośrednio do reprezentantów najwyższych władz Polski.
„Jest to inicjatywa szkodliwa i niemająca precedensu w porządku demokratycznym oraz obyczaju, stanowiąca naruszenie porządku prawnego – toteż wyrażamy wobec niej najgłębszy sprzeciw” – czytamy w piśmie Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów, skierowanym m.in. do wicepremiera prof. Piotra Glińskiego, który jest też ministrem kultury i dziedzictwa narodowego.
„Kodeks stanowi nierozerwalną część dziedzictwa kulturowego Torunia i Rzeczpospolitej. Przetrwał na swoim miejscu liczne zawieruchy dziejowe. (…) [Oddanie go Węgrom] stwarzałoby niebezpieczny precedens i zagrożenie dla integralności polskiego dziedzictwa. Rozwinięcie się praktyki prowadzenia polityki zagranicznej za pomocą dowolnego dysponowania dobrami kultury sytuowałoby Polskę poza standardami cywilizowanego świata” – napisano w stanowisku Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk.
Kodeks „Epistola de laudibus augustae bibliothecae atque libri quatuor versibus scripti eodem argumento ad serenissimum Mathiam Corvinum Panoniae regem” – znajdujący się w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu cenny zabytek piśmiennictwa – to stworzony przez włoskich mistrzów w połowie XV wieku spisany w formie poematu swego rodzaju katalog kolekcji manuskryptów iluminowanych słynnej Bibliothecae Corvinianae, jednego z najwspanialszych europejskich księgozbiorów renesansowych. Związana z Toruniem od XVI wieku księga jest jednym z najcenniejszych zachowanych zachodnioeuropejskich rękopisów iluminowanych z XV stulecia.
- Formularz poparcia deklaracji na stronie kodekskorwina.pl
- Zobacz Apel do Sejmu i rządu w sprawie manuskryptu Książnicy Kopernikańskiej
- Dlaczego Kodeks Korwina powinien zostać w Toruniu