Prace przy przebudowie przejść dla pieszych na ulicach Chełmińskiej i Generała Pruszyńskiego zostały zakończone. Koszt ich realizacji tylko w 20% obciążył budżet miasta.
Zakończyły się prace przy przebudowie przejść dla pieszych na ul. Chełmińskiej i na ul. Generała Pruszyńskiego. Niezmotoryzowani mieszkańcy Wąbrzeźna oraz rowerzyści mogą teraz bezpieczniej poruszać się tymi ulicami. Warunki dla nich poprawiły się szczególnie na ul. Chełmińskiej – na odcinku łączącym ścieżki biegnące wzdłuż jezior, na którym od wczesnej wiosny do zimy występuje wzmożony ruch pieszo-rowerowy.
Bezpieczne przejścia stały się pretekstem do narzekania dla kierowców. – Mam nadzieję, że szybko przyzwyczają się do progów zwalniających i ograniczonej prędkości, gdyż bezpieczeństwo pieszego jest priorytetem samorządu – mówi burmistrz Tomasz Zygnarowski. – Dlatego też nasze działania w tym zakresie, podejmowane w szczególności w trosce o dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne, to też instalowanie w mieście oświetlenia ostrzegającego, aktywnych znaków czy wymiana oznakowania poziomego oraz pionowego.
Na ulicy Chełmińskiej – przy skrzyżowaniu z ulicami Żeglarską i Nadbrzeżną – zamontowano próg zwalniający oraz wyspowe i segmentowe przejście. Wyposażono go w oświetlenie ostrzegające. Zainstalowano przy nim nowe znaki drogowe pionowe i poziome, w tym znaki aktywne z lampami LED. Wprowadzono na tym odcinku ograniczenie prędkości do 30 km na godzinę. Zamontowano też urządzenie bramowe, które ograniczy wjazdy tirów do centrum miasta. Do tej pory, pomimo odpowiedniego oznakowania drogowego – wielu kierowców tirów nie respektuje znaków, zakazów wjazdów. W efekcie czego często dochodzi do niszczenia przez nich elewacji budynków, infrastruktury drogowej, urządzeń zieleni, korkowania ruchu i stwarzania niebezpiecznych sytuacji drogowych w centrum miasta.
– Bramownica została zainstalowana na wniosek tych mieszkańców, którzy ponosili znaczne straty finansowe z powodu niszczenia ich mienia – mówi komendant Straży Miejskiej, Krzysztof Grzybek. – Tiry wjeżdżające do miasta uszkadzały głównie budynki (niejednokrotnie obiekty już odrestaurowane) przy ulicach Chełmińskiej, Górnej, Kopernika i Mickiewicza. W 2021 roku odnotowaliśmy aż 90 przypadków naruszenia zakazu wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej pond 8 ton. Kłopotliwe i niebezpieczne sytuacje wywoływane były również przy wycofywaniu takiego pojazdu z centrum. Dochodziło do zatrzymania płynności ruchu, a na Placu Jana Pawła II i ul. Generała Sikorskiego tworzyły się korki.
Koszt przebudowy przejścia wyniósł 159 531,00 zł brutto.
Drugie przejście zostało przebudowane na ul. Generała Pruszyńskiego – w rejonie skrzyżowań z ulicami Generała Hallera, Żeromskiego oraz Okrężnej. Tam również zamontowano próg zwalniający, przymocowano odblaski, zainstalowano nowe znaki pionowe i poziome, w tym słupki i oprawy zewnętrzne LED, oraz znak aktywny z lampami LED. Prędkość została ograniczona do 20 km na godzinę. Doświetlone i wyposażone w elementy odblaskowe nowe przejście dla pieszych spełnia wszelkie standardy bezpieczeństwa. Lepszy poziom bezpieczeństwa w tym miejscu, głównie z uwagi na znacznie lepsze pole widzenia, odczuwalny będzie zwłaszcza jesienią i zimą zarówno przez pieszych, jak i kierowców.
Przebudowa tego przejścia kosztowała 99 876,00 zł brutto.
Wykonawcą tych dwóch zadań była firma MARSZAL Zakład Usług Drogowych z Torunia. Firma została wyłoniona w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. Przy okazji tych robót, na ul. Mickiewicza naprawiono próg zwalniający (na dojeździe od ul 1 Maja).
Koszty przebudowy tych przejść będą pokryte w 80 % z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i w 20 % z budżetu miasta.