Dzisiaj – po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Na starym cmentarzu w Wąbrzeźnie harcerze zapalą znicze na grobach Powstańców.
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to nowe święto państwowe, które obchodzić będziemy 27 grudnia – w dniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ustanowione zostało na wniosek Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Sejm przyjął ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe 1 października, a 28 października jednogłośnie poparł ją Senat.
Jak napisano w preambule ustawy, święto to ustanowiono „W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej”.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Bezpośrednią jego przyczyną była wizyta Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego pianisty, polityka Ignacego. Jego przyjazd do Poznania 26 grudnia był okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Walka o wyzwolenie polskiej ziemi spod zaboru pruskiego toczyła się w obrębie Prowincji Poznańskiej. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-wschodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Powstanie zakończyło się po 52 dniach zwycięstwem Polaków. 16 lutego 1919 roku zawarto rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.
Wielkopolan w tej walce wpierali też mieszkańcy ziemi wąbrzeskiej. Dzisiaj na starym cmentarzu wąbrzescy harcerze nad grobami niektórych z nich pochylą głowy i oddadzą im hołd. Znicze zapalą o godz. 16.30. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym wydarzeniu.
Zapraszamy też do zapoznania się z opracowaniem Pawła Beckera i Dawida Wojdyło z Zespołu Historycznego przy 67 Wąbrzeskim Szczepie Harcerskim im. Mikołaja z Ryńska o Powstańcach-wielkopolskich związanych z Wąbrzeźnem.
O Powstaniu Wielkopolskim tutaj: Powstanie Wielkopolskie (ipn.gov.pl)