O tym, że warto brać udział w bibliotecznych konkursach przekonała się klasa VI B ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz rodzina Błaszaków, biorąc udział w uroczystej premierze filmów zrealizowanych w ramach projektu „Urodziny Detektywa Blomkvista”.
Podobnie jak w ubiegłym roku (Konkurs Lato z Pippi) biblioteka podjęła współpracę z Wydawnictwem Jungoffska, pełniąc rolę Ambasadora ogólnopolskiego konkursu filmowego, którego celem było uczczenie 75 rocznicy wydania „Przygód detektywa Blomkvista” autorstwa Astrid Lindgren. Kilkoro uczniów tej klasy wraz z wychowawcą, Anną Neumann stworzyło ekipę filmową, która nakręciła film inspirowany przygodami młodego detektywa. Choć dziś prawie każdy nosi w kieszeni sprzęt nagrywający, to okazuje się, że nakręcenie filmu konkursowego nie było wcale takie proste. – Żeby nakręcić te 5 minut filmu spędziliśmy całe godziny na planie – opowiadała Anna Neumann, polonistka, która przyjęła funkcję producenta i reżysera – dziewczyny marzły w ruinach Zamku Radzyńskiego, czekając aż wycieczka skończy zwiedzanie. Cała klasa przynosiła „rodzinne błyskotki”, żeby wypełnić kasetkę z kosztownościami, potrzebną w jednej ze scen. Nauczycielka podkreśla też zaangażowanie rodziców, których nie wymienia się w napisach końcowych. – Jeden z rodziców zawiózł nas do Radzynia w wolną sobotę, zabierając cały sprzęt, łącznie z łopatami!
Ekipa w składzie: Anna Neumann – producent i reżyser, Martyna Banasiak – jako Kalle Blomkvist, Oliwia Tychnowska – jako Eva-Lotta, Oliwia Lewandowska – jako Anders, Patrycja Kordowska – operator kamery, Piotr Lorek – operator kamery, Julia Basikowska – montaż, Emilia Salomon – charakteryzacja, otrzymała od biblioteki pamiątkowe dyplomy oraz zaproszenie do jednej z wąbrzeskich pizzerii, gdzie będzie mogła uczcić swój sukces.
Takie same nagrody otrzymała druga ekipa, która zgłosiła swój film do konkursu. A była to rodzinna produkcja państwa Błaszak, w której 9-letni syn zagrał główną rolę, charakteryzacją zajęła się siostra, montażem tata, a szefem ekipy była mama. Choć ekipie mieszał szyki koronawirus, po zmianach scenariuszowych udało się nakręcić 3-minutową etiudę z jednym aktorem.
Żeby nasze spotkanie w bibliotece uatrakcyjnić, całą obecną VI B z SP2 wciągnęliśmy w rozwiązywanie detektywistycznych zagadek, wymagających uruchomienia wyobraźni i logicznego myślenia. Dla każdego z uczestników zabawy przygotowaliśmy drobną nagrodę.
Wszystkich namawiamy, aby brali wzór z obu ekip i próbowali swoich sił w bibliotecznych konkursach, bo mimo trudów, o których wspominali uczestnicy, jest to zawsze świetna zabawa i nowe, ciekawe doświadczenie.
Oba filmy powalczą teraz w ogólnopolskim etapie konkursu. Trzymajmy kciuki „za naszych”. Wyniki poznamy 6 grudnia.
Agnieszka Błaszak, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
Fot. MiPBP