30 mieszkańców Wąbrzeźna objętych zostało opiekuńczo-ratunkowym systemem teleopieki domowej w ramach projektu „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”. W system wchodzą mobilne urządzenie do szybkiego przywoływania pomocy, tzw. bransoletka życia oraz działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne.
Program wdrożony został w naszym województwie przez Urząd Marszałkowski. Gmina Miasto Wąbrzeźno jest jego partnerem w tym projekcie. Przystąpiliśmy do niego, aby dać 30 mieszkańcom bezpłatny dostęp do urządzeń mobilnych ratujących życie.
Rekrutację do programu prowadzili pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Udział w nim bierze 30 wąbrzeźnian. – Do wszystkich uczestników bransoletki życia już trafiły i wszyscy zostali też przeszkoleni w ich obsłudze – informuje Anna Wróblewska, dyrektor MOPS. – Ostatnie dostarczono w pierwszych dnia listopada i już nad wszystkimi czuwa opiekuńczo-ratunkowy systemem teleopieki domowej.
Bransoletka życia to urządzenie mobilne, które służy do szybkiego przywoływania pomocy. Ratuje w sytuacjach zagrożenia i daje poczucie bezpieczeństwa. Obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy ją nosić i w razie zagrożenia wcisnąć przycisk na bransoletce SOS. Sygnał dochodzi do centrum operacyjnego, działającego 24 godziny na dobę, które bezzwłocznie podejmuje próbę kontaktu z osobą wzywającą pomocy. W razie braku kontaktu wzywane jest pogotowie ratunkowe i powiadamiany jest jednocześnie opiekun seniora. W telecentrum dyżurują wykwalifikowani ratownicy medyczni.
Teleopieką objęci zostali mieszkańcy, którzy są niesamodzielni i ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia innych oraz nie korzystają z całodobowej opieki. Nie bez znaczenia miały też i inne czynniki, jak np. ekonomiczny, zjawisko wykluczenia społecznego, stan zdrowia, obszar zamieszkania i czy osoba zgłaszająca się jest kombatantem czy ofiarą represji.
– Dzięki realizacji przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie projektu pn. „Kujawsko-Pomorska Teleopieka” do osób potrzebujących trafiło świetne urządzenie – mówi burmistrz Tomasz Zygnarowski. – Dzięki użyciu przycisku na urządzeniu można ekspresowo połączyć się ze specjalnie utworzonym centrum wsparcia. Ponadto przez czujniki tętna czy upadku automatycznie wysyła ostrzeżenie do centrali. Mimo wszystko – dodaje – mam ogromną nadzieję, że z tych funkcjonalności urządzeń ich posiadacze nie będą musieli korzystać.
Uzupełnieniem marszałkowskiego programu – jak zapowiadają w Urzędzie Marszałkowskim – ma być wsparcie sąsiedzkie – pakiet usług pomocowych dla seniorów, świadczonych przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie. Takie osoby będą wspierać seniorów w obsłudze bransoletek oraz pomagać w robieniu zakupów i porządków w domu, przygotowywaniu posiłków, płaceniu rachunków, dotarciu do lekarza, załatwianiu spraw urzędowych.
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Kujawsko-Pomorska Teleopieka” realizuje Województwo Kujawsko-Pomorskie w partnerstwie z Kujawsko-Pomorskim Centrum Kompetencji Cyfrowych Sp. z o.o. oraz gminami województwa kujawsko-pomorskiego, w tym Gminy Miasto Wąbrzeźno.
Celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym w postaci pomocy sąsiedzkiej, wolontariatu opiekuńczego przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii takich jak teleopieka dla 3000 potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w okresie od 01.01.2021 do 31.12.2023.
Wysokość wkładu Unii Europejskiej w projekt: 16 205 857,53 zł.