W sobotę – 25 września 2021 roku w Wąbrzeźnie uroczyście otwarto nowoczesną Przystań Sportów Wodnych. Wydarzenie to uświetniły XXII Regaty Żeglarskie o Puchar Jeziora Zamkowego. Było to wielkie święto dla wąbrzeskiego żeglarstwa.
– Ostatni weekend był pełen emocji, uśmiechów i łez wzruszenia – mówi burmistrz Tomasz Zygnarowski. – W Wąbrzeźnie po wielu latach, a w niektórych przypadkach nawet po sześćdziesięciu, ponownie spotkali się żeglarze. Okazją do spotkania było otwarcie Przystani Sportów Wodnych. Inwestycja ta wieńczy nasz szeroko zakrojony, kompleksowy projekt rewitalizacji Podzamcza – nowoczesnego, dostosowanego do potrzeb mieszkańców miejsca do bezpiecznego i atrakcyjnego wypoczynku z dziećmi i dziadkami. Miejsca, z którego wszyscy możemy być dumni, bo w jego projektowanie i budowę była zaangażowana ogromna grupa mieszkańców. Dziś, kiedy wszystkie procesy inwestycyjne są już zakończone, możemy tylko mieć nadzieję, że teren nad Jeziorem Zamkowym służyć będzie nie tylko codziennemu spędzaniu wolnego czasu, ale przede wszystkim rozwijaniu pasji, w tym zapału do uprawiania sportów wodnych wśród najmłodszych wąbrzeźnian.
Uroczyste otwarcie wąbrzeskiej Przystani
Na otwarciu nowej i przede wszystkim nowoczesnej bazy dla uprawiania sportów wodnych było wiele zacnych osób. Zaproszenie burmistrza Tomasza Zygnarowskiego do udziału w tym ważnym wydarzeniu przyjęli m.in. senator Ryszard Bober, poseł Tomasz Szymański, wicestarosta wąbrzeski Karol Sarnecki, wiceprezydent Grudziądza Róża Lewandowska, ks. proboszcz Jan Kalinowski, przedstawiciele naszych sąsiednich samorządów z Dębowej Łąki, Ryńska i Płużnicy, przewodnicząca Rady Miasta Wąbrzeźna Aleksandra Basikowska wraz z radnymi, Robert Lutomirski – przedstawiciel wykonawcy inwestycji – SPÓŁKI Budowlano-Usługowej BUDEX LUTOMIRSKI I WSPÓLNICY, Rafał Stramski – inspektor nadzoru inwestorskiego, Marcin Fabiański – projektant inwestycji, przedstawiciele miejskich i powiatowych jednostek organizacyjnych oraz mieszkańcy i spora grupa żeglarzy, reprezentujących kilka pokoleń zawodników Spójni i KW LOK. Ludzi, którzy przez dziesiątki lat propagowali uprawianie sportów wodnych i swoją pasją zarażali kolejne pokolenia wąbrzeźnian. Wśród nich byli m.in. Łucjan Silkowski, Wojciech Szlachcikowski, Krzysztof Kuca, Paweł Juszczuk, Jan Silkowski czy też Barbara Wiśniewska – żona sławnego „Bosmana” Lewandowskiego, który w Wąbrzeźnie rozpoczął erę żeglarstwa wyczynowego. Byli też młodsi od nich żeglarze, którzy w kolejnych dekadach zdobywali dla miasta medale na różnych akwenach w Polsce. Większość z nich przybyła z rodzinami, co nikogo, kto ma pojęcie o wąbrzeskim żeglarstwie, nie powinno dziwić. Jest to sport, który integrował nie tylko samych zawodników, ale całe rodziny. Po oficjalnym powitaniu gości, podziękowaniach dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu, przemówieniach, symbolicznie przecięto wstęgę, poproszono ks. proboszcza Jana Kalinowskiego o poświęcenie budynku i zaproszono wszystkich do obejrzenia obiektu. Aktu przecięcia wstęgi dokonali burmistrz Tomasz Zygnarowski, przewodnicząca Rady Miasta – Aleksandra Basikowska, wicestarosta wąbrzeski Karol Sarnecki, przedstawiciel Spółki Budowlano – Usługowej Budex Lutomirski i Wspólnicy – Robert Lutomirski, przedstawiciele żeglarzy – Wojciech Szlachcikowski i Łucjan Silkowski.
Przystanią, jej otoczeniem i zapleczem zachwyceni byli wszyscy. Mówiono o tym w wystąpieniach oficjalnych, jak i w rozmowach kuluarowych. Do tej pory żeglarze nie tylko zmagali się z trudnymi warunkami lokalowymi, ale zawsze problemem był brak łódek i nowych żagli, dlatego ich oczy i serca szczególnie ucieszyły hangary zapełnione nowymi i kompletnie wyposażonymi łódkami oraz innym sprzętem, niezbędnym do uprawiania sportów wodnych. Z nutką zazdrości mówili niektórzy: „Szkoda, że za naszych czasów tak nie było…”.
Wąbrzeźnianie pod żaglami na wystawie i w książce
Specjalnie na sobotnią uroczystość przygotowana została wystawa fotograficzna, prezentująca historię wąbrzeskiego żeglarstwa od lat 60. XX wieku. Opracował ją Wojciech Szlachcikowski. Są na niej archiwalne materiały i zdjęcia przekazane przez byłych żeglarzy. Wywołała wśród niektórych oglądających sporo wzruszeń i przywołała wiele wspomnień. Ekspozycja ta na stałe już zdobić będzie ścianę salki konferencyjnej. Do rąk uczestników sobotniego wydarzenia trafiła też nowa publikacja pt. „Wąbrzeźnianie pod żaglami”. Zamieszczono w niej m.in. wspomnienia wąbrzeskich żeglarzy, artykuły prasowe, zdjęcia kroniki SPARTY-Spójni oraz relacje wąbrzeźnian z wyprawy Wisłą z Krakowa do Bydgoszczy w 1924 roku i ze spływu kajakowego Strugą Wąbrzeską, Drwęcą i Wisłą do Bałtyku w 2021 roku.
XXII Regaty Żeglarskie o Puchar Jeziora Zamkowego
W trakcie gdy oficjalnie oddawano Przystań Sportów Wodnych, odbywały się już XXII Regaty Żeglarskie o Puchar Jeziora Zamkowego. Ta impreza wróciła do Wąbrzeźna po 7 latach.
Zawody rozpoczęły się w sobotę o godz. 11.00, a zakończyły w niedzielę. Startowało w nich 10 zawodników w klasie Optimist gr. B. Młodzi żeglarze reprezentowali kluby z trzech miast – Torunia, Świecia i Chełmży. W sobotę rozegrano cztery biegi. Bezkonkurencyjny okazał się Jan Lemański, zawodnik TKŻ Toruń. Drugie miejsce zajął Oliwier Szpręglewski, a trzecie Hubert Pieniążek. Niestety dla żeglarzy, niedziela była bezwietrzna, co nie pozwoliło rozegrać kolejnych biegów. Sobotnia klasyfikacja stała się więc klasyfikacją końcową regat.
- Jan Lemański (TKŻ Toruń)
- Oliwier Szpręglewski (YCM Columbus Świecie)
- Hubert Pieniążek
- Witold Zegarski (TKŻ Toruń)
- Szymon Ciechanowski (TKŻ Toruń)
- Wiktoria Wesołowska (YCM Columbus Świecie)
- Julian Hrybko (TKŻ Toruń)
- Zofia Piotrowska (YCM Columbus Świecie)
- Olgierd Łuczak (TKŻ Toruń)
- Adam Wasilewski (KST Włókniarz Chełmża)
Organizatorami regat byli Toruński Okręgowy Związek Żeglarski, Urząd Miasta Wąbrzeźno i Wąbrzeski Dom Kultury.
Póki co, po otwarciu
Aktualnie prowadzone są czynności, które mają doprowadzić do formalnego przekazania Przystani Sportów Wodnych w administrację Miejskiemu Zakładowi Usług Komunalnych. Trzeba też doposażyć ją w kilka niezbędnych rzeczy, jak np. w meble. Organizacyjnie wspieramy też powstanie organizacji, która ma zająć się prowadzeniem sekcji żeglarskiej.
Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się nabór dzieci i młodzieży do szkółki żeglarskiej. Zanim zostanie ogłoszony, osoby zainteresowane mogą już wstępnie zgłaszać swój akces do sekcji żeglarskiej. Prosimy kierować go do Urzędu na adres gilewski@wabrzezno.com. W planie jest też spotkanie burmistrza z wąbrzeską bracią żeglarską.
Taras widokowy jest już dostępny i można korzystać z niego codziennie w godz. 8.00 – 19.00. Wystawę o historii żeglarstwa wąbrzeskiego będzie można obejrzeć w niedzielę – 3 października w godz. 14.00 – 17.00. Kolejne terminy podamy w ogłoszeniach na stronach internetowych Urzędu Miasta.
Grupy zorganizowane – uczniowie szkół – mogą odwiedzać wystawę i oglądać obiekt w umówionym terminie. W tym celu należy zadzwonić pod nr tel. 724 301 301 lub 693 360 727, lub napisać e-maila na adres: biuro@stadion.wabrzezno.com.
Wcześniej o powstaniu Przystani Sportów Wodnych w Wąbrzeźnie pisaliśmy tutaj