Demokracja nie może przetrwać ani rozkwitać, gdy brakuje przestrzeni obywatelskiej – to słowa zawarte w przesłaniu Sekretarza Generalnego ONZ, skierowanym do całego świata z okazji tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Demokracji.
António Guterres, dziewiąty Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, w swoim przesłaniu nawołuje do wyciągania wniosków z ostatnich 18 miesięcy, czyli okresu zmagania się ludzkości z pandemią koronawirusa. Wzywa do wzmacniania demokracji oraz do korzystania z dobrych praktyk zarządzania w sytuacjach nadzwyczajnych w zakresie zdrowia publicznego, środowiska i finansów. Porusza też temat rażącej niesprawiedliwości na świecie i wzywa do podejmowania prac niwelujących jej ograniczanie. Uświadamia też, że bez obywateli – ich rzeczywistego udziału w życiu społecznym – demokracja nie może przetrwać ani rozkwitnąć.
Międzynarodowy Dzień Demokracji obchodzony jest od 2007 roku, aby promować ideę demokracji na całym świecie. Ma też upamiętniać ważne wydarzenie z 15 września 1997 roku, kiedy w Kairze podpisano Powszechną Deklarację na rzecz Demokracji.
Obchody ustanowione zostały przez ONZ, a dzięki m.in. działaniom naszego kraju powstał Europejski Fundusz na rzecz Demokracji. Ten międzynarodowy ruch walczy m.in. o prawa człowieka, w tym prawa kobiet, z korupcją w rządach. Podejmuje działania na rzecz rozwoju edukacji, angażowania młodych ludzi w ruch demokratyczny oraz nawiązania współpracy pomiędzy rządami różnych państw.
Przesłanie Sekretarza Generalnego ONZ, 15 września 2021 r.
Grafika z pixabay.com Wokandapix