Kwalifikacja wojskowa w powiecie wąbrzeskim rozpocznie się 9 sierpnia i prowadzona będzie przez 11 dni.
Dla mieszkańców Wąbrzeźna objętych obowiązkiem kwalifikacji wojskowej termin wyznaczony został od 13 do 18 sierpnia 2021 roku. Kwalifikacja przeprowadzana będzie w gmachu Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie przy ul. Wolności 44 (I piętro).
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2021 podlegają:
- mężczyźni urodzeni w 2002 roku.
- mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
- osoby urodzone w latach 2000 – 2001, które:
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy
z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.
- Kobiety urodzone w latach 1997 – 2002, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2020/2021 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków, o których mowa w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz.U. z 2017 r. poz. 944);
- Osoby, które ukończyły osiemnaście lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Należy pamiętać, że stawienie się do kwalifikacji wojskowej jest obowiązkowe. Nieodebranie czy też nie otrzymanie wezwania nie zwalnia osoby od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu wojewody.
Co zabrać ze sobą?
Osoby stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy musi mieć:
- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
- dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej,
- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy,
- dokumenty potwierdzające wykształcenie lub zaświadczenie o kontynuacji nauki i posiadane kwalifikacje zawodowe.
Osoby, które staną przed komisją po raz kolejny, powinny mieć przy sobie dokumentację medyczną, dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość i książeczkę wojskową.
Osoby, które z ważnych przyczyn nie mogą się stawić przed komisją w wyznaczonym terminie i miejscu, powinny powiadomić właściwego wójta lub burmistrza, nie później niż w dniu, na który wyznaczono termin stawienia się na kwalifikację. W takiej sytuacji władze samorządowe określą nowy termin. Nieodebranie wezwania nie zwalnia z obowiązku poddania się kwalifikacji.