Kalle Blomkvist to sławna postać. Ten trzynastoletni chłopiec ze Szwecji z zacięciem detektywistycznym podbił już niejedno serce. Każdy nastolatek, który poznał tego dociekliwego i sprytnego bohatera literackiego chciałby wcielić się w jego rolę. Czy to możliwe? Ależ tak!
O co chodzi?
Kalle Blomkvist mieszka w małym miasteczku Lillköping w Szwecji. Ma trzynaście lat i marzy o tym, żeby zostać detektywem i tropić prawdziwych złoczyńców. W sennym miasteczku, w którym mało się dzieje, jest to trudne zadanie do spełnienia. Ale nadchodzi ten moment… pojawia się w nim postać, którą należy uważnie obserwować. Okazja ta to początek przygód Kallego Blomkvista i jego przyjaciół, opisanych w trzech częściach powieści pióra Astrid Lindgren: „Detektyw Blomkvist”, „Detektyw Blomkvist i Rasmus, rycerz Białej Róży” oraz „Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie”.
Teraz i Wy możecie mieć wpływ na przygody bohatera książek Astrid Lindgren.
Zbierzcie ekipę i nakręćcie film…
Detektyw Blomkvist w tym roku obchodzi… 75 urodziny. I z tej okazji Wydawnictwo Jung-off-ska oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego zapraszają do udziału w konkursie filmowym.
Zadaniem konkursowym jest nakręcenie maksymalnie do 5 minut filmu inspirowanego przygodami Kallego Blomkvista i jego przyjaciół oraz przesłanie go do Ambasadora Konkursu do 30 września 2021 roku.
– Film może być wierną bądź autorską adaptacją jednej ze scen z którejkolwiek z trzech części przygód Detektywa Blomkvista – mówi dyrektor MiPBP, Aleksandra Kurek. – Może to być trailer – zapowiedź przyszłego dzieła filmowego, czyli dynamiczna sekwencja ujęć, która w krótki sposób przedstawi istotne zdarzenia i bohaterów z wybranej części przygód Detektywa Blomkvista albo może być również rodzajem teasera – „zachęcajki” – czyli sekwencji ujęć wzbudzającej zaciekawienie, ale niekoniecznie zdradzającej fabułę, a jedynie zapowiadającej klimat opowieści.
Wąbrzeska Biblioteka Ambasadorem Konkursu
Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu stało się możliwe dzięki temu, że wąbrzeska Biblioteka została Ambasadorem Konkursu Filmowego ogłoszonego przez Wydawnictwo Jung-off-ska z okazji 75 urodzin Detektywa Blomkvista. To już druga okazja do współpracy z tym wydawnictwem.
– Rok temu bawiliśmy się przez cale Lato z Pippi z okazji jej 75 urodzin – dodaje A. Kurek. – Działania i prace plastyczne uczestników konkursu zostały dostrzeżone w finale konkursu, a nasza Biblioteka, jako Najlepszy Ambasador, zdobyła nagrodę w postaci spotkania z panią Edytą Jungowską, które odbędzie się już we wrześniu.
Kto może być w ekipie filmowej?
W Konkursie Filmowym mogą wziąć udział „ekipy” składające się minimum z jednego dziecka i z jednego dorosłego (dorośli mogą, ale nie muszą być członkami rodziny), a maksymalnie z 10 osób. Ważne, aby liczba dorosłych nie była większa niż dzieci (w wieku 7 – 16 lat).
Dla najlepszych filmowców nagrody
Filmowców Wydawnictwa Jung-off-ska obdaruje audiobookami oraz przyzna trzy nagrody:
za 1. miejsce – zaproszenie na wycieczkę po planie filmowym serialu z Wydawnictwem Jung-off-ska, we wspólnie uzgodnionym terminie, nie później niż 30.06.2022 r. Spotkanie rozpocznie się na Dworcu Centralnym w Warszawie w godzinach przedpołudniowych. Organizator zapewnia lunch oraz transport na plan filmowy i z powrotem na dworzec po południu. Ponadto Organizator prześle dla każdego z ekipy filmowej 3 dowolnie wybrane publikacje (audiobooki lub książki) Wydawnictwa Jung-off-ska ze specjalną dedykacją i autografem Edyty Jungowskiej;
za 2. miejsce – indywidualne spotkanie „ekipy filmowej” z Edytą Jungowską w placówce Ambasadora. Ponadto Organizator prześle dla każdego z ekipy filmowej 3 dowolnie wybrane publikacje (audiobooki lub książki) Wydawnictwa Jung-off-ska ze specjalną dedykacją i autografem Edyty Jungowskiej;
za 3. miejsce – organizator prześle dla każdego z ekipy filmowej 3 dowolnie wybrane publikacje (audiobooki lub książki) Wydawnictwa Jung-off-ska ze specjalną dedykacją i autografem Edyty Jungowskiej.
Szczegóły udział w konkursie filmowym zawarte są w Regulaminie.