Miniony weekend był wyjątkowy, bo przebiegał pod hasłem Dni Wąbrzeźna. Dla Mieszkańców, którzy postanowili spędzić go w mieście, przygotowano szereg wydarzeń.
Przez trzy dni w naszym mieście działo się sporo. Na scenie amfiteatru koncertowały aż cztery zespoły, oferując słuchaczom różny przekrój muzyki. Były też inne ciekawe propozycje…
23 lipca – pierwszy dzień świętowania
Całe zamieszanie ze świętowaniem rozpoczęło się w wąbrzeskiej Bibliotece. Od godz. 12.00 w piątek wszyscy pasjonaci lokalnej historii mogli odwiedzać wystawę poświęconą Józefowi Stańczewskiemu – wąbrzeźnianinowi urodzonemu 29 lipca 1901 roku. Z kart historii miasta znamy go jako Fredecensis, znawcę historii miasta, działacza społecznego, pisarza i poetę. Mieszkał w Brazylii, gdzie dał się poznać jako świetny organizator życia polonijnego, redaktor i edukator. Spod jego pióra wyszła pierwsza historia miasta spisana w języku polskim. Zmarł w 1935 roku w Marumby Dos Elias. Wystawę o tym niezwykłym synu ziemi wąbrzeskiej przygotowano na Dni Wąbrzeźna z okazji jego 120. rocznicy urodzin. Można ją oglądać w godzinach otwarcia Biblioteki.
Wieczorem w amfiteatrze dla Mieszkańców i gości zagrały dwa zespoły. Pierwszy wystąpił ABBA COVER SHOW SOS. Jak sama nazwa zespołu sugeruje – zabrzmiały utwory ABBY – legendarnej szwedzkiej grupy popowej, która w latach 70 ubiegłego wieku dała nam takie przeboje, jak „Waterloo”, „Honey, Honey”, „Mamma mia”, „S.O.S.” i „Dancing Queen”. Koncert toruńskiego zespołu niewątpliwie ucieszył fanów tych popowych przebojów.
Tegoroczną gwiazdą Dni Wąbrzeźna byli Czarno Czarni. Tę znaną grupę tworzą muzycy od lat występujący w zespołach Big Cyc i Bielizna. Od 1997 roku występują w tym samym składzie: Jarosław „Doktor” Janiszewski – wokal, Jacek „Dżej Dżej” Jędrzejak – bas, Roman „Piękny Roman” Lechowicz – gitara, Jarosław „Dżery” Lis – perkusja, Piotr „Gadak” Sztajdel – klawisze. Jak sami twierdzą – ich muzykę można nazwać szalonym big-beatem XXI wieku. Ich piosenki nie tylko brzmią na scenach, są też, jak np. „Nie choruj”, wykorzystywane w wielu produkcjach filmowych. Zespół wydał osiem płyt długogrających, ostatnia, „Francuska miłość”, ukazała się w październiku 2017 r. Część z nich mieliśmy okazję wysłuchać na żywo.
Piątkowe świętowanie zakończono już właściwie w sobotę, bo o pierwszej w nocy. Po koncercie urządzono House Party, które prowadzili DJ MACIASS, DJ RAMZES oraz DJ MATHIAS.
24 lipca – drugi dzień świętowania
W sobotę już od godz. 6.00 rozpoczęła się rywalizacja o to, kto złowi najwięcej ryb i zdobędzie Puchar Burmistrza Wąbrzeźna w dyscyplinie spławikowej. Zawody wędkarskie odbywały się nad Jeziorem Zamkowym, a ich organizatorem było Koło Miejskie PZW. Do rywalizacji przystąpiło 31 osób. W sumie złowili ponad 17 kg ryb. W kategorii seniorów najlepszym połowem mogli pochwalić się: Paweł Jankowski (1.miejsce), Andrzej Duńczyk (2.miejsce) i Michał Sarnacki (3.miejsce); wśród kobiet najlepsza była Zuzanna Świtajska (1.miejsce), zaraz nią Elżbieta Duńczyk (2.miejsce) i Agata Drążek (3.miejsce). W grupie juniorek i juniorów na podium stanęli Mateusz Laudański (1.miejsce), Piotr Szałecki (2.miejsce) i Seweryn Budak (3. miejsce).
Natomiast punktualnie o godz. 11.00 na boisku przy plaży miejskiej rozpoczął się Młodzieżowy Turniej Siatkówki Plażowej. Po raz pierwszy organizowała go – przy pomocy Urzędu Miasta – Młodzieżowa Rada Wąbrzeźna. W turnieju wzięło udział 6 drużyn, a na podium stanęły: 1 miejsce – Lelum Polelum, 2 miejsce – ToByNicNieDało, 3 miejsce – But it walks.
Zapowiadany na popołudnie Jarmark Ekologiczny, który miał odbyć się w parku miejskim na Górze Zamkowej, przeniesiony został na koronę amfiteatru. Mamy nadzieję, że ta zmiana nikomu nie przysporzyła wielkich trudności. Organizatorem tego wydarzenia był Wąbrzeski Dom Kultury. Wytwórcy oferowali swoim klientom m.in. wypieki domowe, zabawki, zioła, maskotki i produkty vagańskie. Działały też punkty gastronomiczne.
Wieczór upłynął przy poezji śpiewanej, muzyce irlandzkiej i piosence żeglarskiej. Publiczność słuchała muzyki irlandzkiej i piosenki żeglarskiej w wykonaniu toruńskiego zespołu Kapitan Thorn oraz poezji śpiewanej znanej już nam bydgoskiej grupy Wszystkiego Najlepszego. W repertuarze Wszystkiego Najlepszego były też piosenki napisane przez Aleksandrę Bacińską, w tym premierowa – specjalnie opracowana na Dni Wąbrzeźna. Ten koncert zakończył się magicznym spotkaniem w ruinach zamku biskupów chełmińskich. Członkowie zespołów zaprosili tam wszystkich na nocne śpiewanie. Impreza trwała do północy przy licznym udziale publiczności.
25 lipca – ostatni dzień świętowania
Niedzielę opanowali młodzi wędkarze oraz miłośnicy zabytkowych samochodów.
Wystawa zabytkowych pojazdów otwarta została o godz. 10.00. Na wąbrzeskim rynku stanęło około setki perełek motoryzacji minionej epoki. Zwiedzający mogli podziwiać m.in. Mercedesa z 1956 roku, Volvo Amazona z 1965 roku, Syrenę z 1978 roku i całą gamę małych Fiatów. Jak zawsze, organizatorzy – pracownicy Wąbrzeskiego Domu Kultury, przygotowali też konkursy dla uczestników wyprawy, a na zakończenie rajd do zespołu dworsko – parkowego w Niedźwiedziu.
Na zawody wędkarskie, tym razem organizowane dla dzieci, stawiły się całe rodziny. Młodzi zawodnicy – wpierani przez rodziców, dziadków, młodsze i starsze rodzeństwo – na wyznaczonych stanowiskach starali się wyciągnąć jak najwięcej ryb z Jeziora Zamkowego. Adrenaliny było sporo, bo w tym dniu ryba brała – w każdej siatce coś było do zważenia. Po podsumowaniu w protokole komisji sędziowskiej napisano, że zawodnicy złowili ponad 8 kg ryb. Ponieważ zawody te były rekompensatą za odwołany z uwagi na pandemię Dzień Dziecka z Wędką, wszystkich uczestników obdarowano upominkami. Oczywiście dla tych, którzy zajęli czołowe lokaty w swoich kategoriach wiekowych przygotowano również nagrody. Otrzymali je: Wojciech Zdrojewski (1. miejsce), Zuzanna Warżel (2.miejsce), Czesław Ratajczak (1.miejsce), Gabrysia Kuc (1.miejsce),Kacper Kamiński (2.miejsce), Oskar Glinkowski (1.miejsce), Bartosz Cybulski (2.miejsce), Bartosz Łuczyński (3.miejsce), Zuzanna Świtajska (1.miejsce), Marcin Błaszkiewicz (2.miejsce) i Igor Gwiżdż (1.miejsce).
Wszystkie wydarzenia z uwagi na pandemię koronawirusa i obowiązujące obostrzenia odbywały się przy zachowaniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Oto, aby Mieszkańcy i goście mogli wspólnie i bezpiecznie celebrować Dni Wąbrzeźna zadbali organizatorzy: Urząd Miasta Wąbrzeźno, Wąbrzeski Dom Kultury, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego, Młodzieżowa Rada Wąbrzeźna, Koło Miejskie PZW, a partnerem głównym było Województwo Kujawsko-Pomorskie.