MZECWiK otrzymał wyniki z grudziądzkiego laboratorium – wszystkie próbki wody przekazane do badania są wolne od bakterii coli. Dzisiaj wodę do badania pobrał Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Wąbrzeźnie. Po otrzymaniu wyników wyda stosowny komunikat.
Do czasu uzyskania wyników z pobranych dzisiaj próbek wody przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, obowiązuje komunikat z 23 kwietnia 2021 roku o warunkowej przydatności wody do spożycia.
– 30 kwietnia i 2 maja ponownie wykonywaliśmy działania naprawcze, polegające na płukaniu sieci oraz kontynuowana jest dezynfekcja sieci przy pomocy podchlorynu sodu – mówi prezes MZECWiK, Marek Kondraciewicz. – 4 maja były pobierane próbki wody przez akredytowane laboratorium. Pobór wody nastąpił w dwóch punktach czerpalnych, Stacji Uzdatnia Wody (SUW) oraz w czterech studniach głębinowych. Dzisiaj otrzymaliśmy potwierdzenie z akredytowanego laboratorium, że wszystkie próbki są wolne od bakterii coli – wynik badania – 0. Dzisiaj też próbki wody do badania pobrał Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Wąbrzeźnie, który po otrzymaniu wyników z laboratorium wyda komunikat o przydatności wody do spożycia.
Działania podejmowane przez MZECWIK, aby nie dochodziło do pojawienia się bakterii w wodzie to: systematyczne, okresowe płukanie sieci, płukanie sieci po usunięciu awarii, po przebudowie lub modernizacji sieci wodociągowej, jak również na zgłoszenia odbiorców usług, kiedy na skutek np. skoków ciśnień czy poboru wody z hydrantów w sieci nastąpiło zerwanie osadów czy biofilmu i woda uległa zanieczyszczeniu. Dodatkowo Stacja Uzdatniania Wody wyposażona jest w urządzenie dozujące odpowiednią dawkę podchlorynu sodu. Cały ten proces dezynfekcji dystrybuowanej wody przebiega automatycznie.
– Jeśli, pomimo wykonywania wymienionych czynności, pojawiają się bakterie coli – wyjaśnia M. Kondraciewicz – podejmowane są działania naprawcze (płukana jest sieć i przeprowadzana dodatkowa dezynfekcja), które powinny doprowadzić do zniszczenia bakterii coli czy innych organizmów chorobotwórczych.
W Wąbrzeźnie wykryto tylko jedną jednostkę bakterii grupy coli w 100 ml wody. W pierwszym badaniu w punkcie czerpalnym przy ul. Tysiąclecia, przy jednoczesnym wykluczeniu bakterii chorobotwórczych Escherichia coli i Enterekoków, natomiast w dwóch innych punktach czerpalnych woda pobrana tego samego dnia była wolna od bakterii. Ponowne badania, po czynnościach naprawczych, nie wykryły bakterii coli w punkcie na ul. Tysiąclecia, ale w badaniach wykonanych przez sanepid wystąpiła ona na Stacji Uzdatniania Wody (przy jednoczesnym wykluczeniu bakterii chorobotwórczych Escherichia coli i Enterekoków ). – Co – jak mówi M. Kondraciewicz – jest zaskakujące, bo woda dystrybuowana ze źródła, jakim jest SUW, dociera do punktu czerpalnego na ul. Tysiąclecia, w którym tym razem nie stwierdzono bakterii coli.
Jakie są przyczyny pojawienia się bakterii grupy coli w wodzie? – Są bardzo trudne do ustalenia – mówi M. Kondraciewicz. – Mogą nimi być m.in. takie zjawiska jak: 1) zanieczyszczenie wtórne, które może wystąpić w wyniku awarii, modernizacji czy przebudowy instalacji wodociągowej; 2) brak skuteczności dezynfekcji wody podchlorynem sodu z uwagi na obecność bakterii coli w tzw. biofilmie lub osadach, które występują w sieciach wodociągowych i przyłączach na wewnętrznych ściankach i ukryte a po oderwaniu zaczynają się namnażać. Wymienione uwolnienie bakterii coli najczęściej może występować na skutek zmian ciśnienia w sieci czy poboru wody z hydrantów; 3) przepływy wsteczne mogące występować szczególnie na przyłączach niewyposażonych w zawory antyskażeniowe (takich przyłączy niestety mamy bardzo dużo z uwagi na fakt, że w umowach zawartych z odbiorcami przed 2002 rokiem zgodnie ze starymi przepisami nie było obowiązku montażu wymienionych zaworów, a obecnie zdecydowana większość naszych odbiorców nie zgadza się na podpisanie nowej umowy na dostawę wody, w której zgodnie z przepisami jest obowiązek posiadania zaworu antyskażeniowego – przyczyną takiej decyzji jest konieczność poniesienia kosztów przebudowy). Powrót zanieczyszczonej wody w każdym przypadku może stanowić bardzo poważne zagrożenie. Zdarzenia tego rodzaju mogą pociągnąć za sobą skutki dla całego systemu wody pitnej.
Miejmy nadzieję, że działania naprawcze przyniosą oczekiwany rezultat. Teraz cierpliwie czekamy na wyniki badań próbek pobranych dzisiaj przez wąbrzeski sanepid. Do czasu ich uzyskania obowiązują komunikaty nr 2 wydane przez MZECWiK oraz PPIS. Ich treść dostępna jest pod linkiem: https://wabrzezno.com/2021/04/komunikaty-z-mzecwik-oraz-ppis-w-sprawie-jakosci-wody/