Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie prowadzi rekrutację osób, które ze względu na stan swojego zdrowia potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Nabór prowadzony jest w ramach projektu pn. „Kujawsko-Pomorska Teleopieka”, który zapewnia urządzenia mobilne ratujące życie, tzw. bransoletki życia, oraz działające 24 godz. na dobę centrum operacyjne. Zgłoszenia będą przyjmowane do 11 czerwca 2021 roku.
Bransoletka życia to urządzenie mobilne, które służy do szybkiego przywoływania pomocy. Ratuje w sytuacjach zagrożenia i daje poczucie bezpieczeństwa. Obsługa jest bardzo prosta. Wystarczy ją nosić i w razie zagrożenia wcisnąć przycisk na bransoletce SOS. Sygnał dochodzi do centrum operacyjnego, działającego 24 godziny na dobę, które bezzwłocznie podejmuje próbę kontaktu z osobą wzywającą pomocy. W razie braku kontaktu wzywane jest pogotowie ratunkowe i powiadamiany jest jednocześnie opiekun seniora.
Opiekuńczo-ratunkowy systemem teleopieki domowej – na który składają się mobilne urządzenia do szybkiego przywoływania pomocy oraz działające 24 godziny na dobę centrum operacyjne – to program wdrożony w naszym województwie przez Urząd Marszałkowski. Nasz samorząd jest partnerem tego programu. Przystąpiliśmy do niego, aby dać możliwość naszym Mieszkańcom bezpłatny dostęp do urządzeń mobilnych ratujących życie.
Rekrutację do programu prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zgłoszenia będą przyjmowane do 11 czerwca 2021 roku. Zasady naboru oraz druki formularzy określone są w ogłoszeniu, które opublikowane jest na stronie mops.rbip.mojregion.info – TUTAJ. Do udziału przyjętych zostanie 30 osób.
W projekcie mogą uczestniczyć osoby, które:
- zamieszkują na terenie miasta Wąbrzeźno;
- potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, czyli takie, które ze względu na stan zdrowia lub niepełnosprawność wymagają opieki lub wsparcia w związku z niemożnością samodzielnego wykonywania co najmniej jednej z podstawowych czynności dnia codziennego;
- nie przebywają w opiece całodobowej.
Wpływ na przyjęcie do programu będą miały również wysokość osiąganego dochodu, zjawisko wykluczenia społecznego, stan zdrowia, korzystanie z Programu Operacyjnego Pomoc Żywieniowa, obszar zamieszkania i czy osoba zgłaszająca się jest kombatantem czy ofiarą represji.
Uzupełnieniem programu – jak podaje Urząd Marszałkowski – ma być wsparcie sąsiedzkie – pakiet usług pomocowych dla seniorów, świadczonych przez osoby mieszkające w najbliższym sąsiedztwie. Takie osoby będą wspierać seniorów w obsłudze bransoletek oraz pomagać w robieniu zakupów i porządków w domu, przygotowywaniu posiłków, płaceniu rachunków, dotarciu do lekarza, załatwianiu spraw urzędowych.
Ogłoszenie o naborze do programu i druk formularza zgłoszeniowego (KLIKNIJ)
Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Kujawsko-Pomorska Teleopieka” realizuje Województwo Kujawsko-Pomorskie w partnerstwie z Kujawsko-Pomorskim Centrum Kompetencji Cyfrowych Sp. z o.o. oraz gminami województwa kujawsko-pomorskiego. Celem projektu jest zwiększenie dostępu do usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym w postaci pomocy sąsiedzkiej, wolontariatu opiekuńczego przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii takich jak teleopieka dla 3000 potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego w okresie od 01.01.2021 do 31.12.2023.
Wysokość wkładu Unii Europejskiej w projekt: 16 205 857,53 zł.