Tegoroczna majówka jeszcze z obostrzeniami, ale wszyscy mamy nadzieję, że po raz ostatni. Radośnie spędźmy te wolne dni i pamiętajmy o wywieszeniu biało-czerwonej flagi.
Tegoroczne święta majowe przebiegną – jak w ubiegłym roku – w cieniu koronawirusa. Nie będzie imprez ani oficjalnych uroczystości. Pewnie też nie wyjedziemy na tak zawsze oczekiwany długi weekend, bo hotele i restauracje zamknięte. Jednak utrudnienia nie powinny popsuć nam radosnego czasu majowych świat!
A powodów do świętowania jest kilka. W sobotę, 1 maja przypadają 17. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz Międzynarodowe Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i 100. rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego, a 3 maja 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Na czas tych świąt w mieście zrobi się biało-czerwono. Mamy nadzieję, że flagi pojawią się nie tylko na budynkach instytucji samorządowych czy państwowych, ale też łopotać będą przed zakładami pracy i w oknach czy w drzwiach prywatnych posesji.
Święto Narodowe Trzeciego Maja uczcimy symbolicznie. Delegacja samorządowców, wśród których będą Burmistrz Tomasz Zygnarowski i przewodnicząca Rady Miasta Aleksandra Basikowska, 3 maja o godz. 10.00 złoży wiązanki kwiatów przy pomniku Żołnierza Polskiego.
Na naszych stronach (www.wabrzezno.com oraz www.facebook.com/ratusz.wabrzezno) opublikowane będą filmiki z okolicznościowymi programami, przygotowanymi przez nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 3. Zachęcamy do ich obejrzenia!
1 maja:
– 17 lat temu, o północy 1 maja 2004 roku, Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Wraz z naszym krajem do unijnej wspólnoty zostały przyjęte wówczas – Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej.
– Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, które w 1889 roku wprowadzono dla upamiętnienia wydarzeń w Chicago podczas strajku, na którym domagano się 8-godzinnego dnia pracy. Strajk był jednym z elementów całej kampanii prowadzonej w Stanach Zjednoczonych.
2 maja – Dzień Flagi – jedno z najmłodszych świąt, ustanowione w 2004 roku.
Dlaczego na dzień obchodów wybrano 2 maja? Ponieważ:
– w czasach PRL 2 maja ówczesne władze wydawały nakaz ściągania flagi zaraz po Święcie Pracy, aby nie wisiały podczas Święta Konstytucji Trzeciego Maja,
– 2 maja 1945 r. biało-czerwone flagi polscy żołnierze umieścili na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie,
– 2 maja obchodzone jest również Święto Polonii i Polaków za granicą.
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Konstytucja to akt szczególny, to fundament naszej demokracji. Obchody Święta zakazane były podczas rozbiorów. Wznowiono je dopiero w II Rzeczypospolitej, w kwietniu 1919 r. Celebrowano je do II wojny światowej. Po zakończeniu wojny, po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r., zastąpiono je Świętem Pracy, które obchodzono 1 maja. Oficjalnie przez władze komunistyczne zniesione zostały w styczniu 1951 r. To najważniejsze dla naszego narodu święto narodowe wróciło po zmianie ustroju i od 1990 r. obchodzimy je bardzo uroczyście.
Świętujmy i pamiętajmy o Biało-Czerwonej!
Fot. Archiwum UM