1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Święto to zostało ustanowione w 2011 roku w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia. Na dzień obchodów wybrano 1 marca – tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Po drugiej wojnie światowej stanęli do walki przeciwko reżimowi komunistycznemu. Przez kilka lat walczyli o demokratyczną Polskę, stawiając opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. W podziemiu, jak podają źródła, walczyło około sto tysięcy osób. Byli to żołnierze, którzy nie złożyli nigdy broni albo chwycili za nią ponownie, aby odbić swoich kolegów z więzień czy aresztów. Większość ich akcji było wymierzonych w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO. W walkach z władzą ludową zginęło kilka tysięcy osób. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.
Żołnierze Wyklęci swoim działaniem opóźniali wdrażanie kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego. Dla jednych byli bohaterami i wzorem, dla innych „wrogami ludu”.
Zachęcamy do obejrzenia cyklu etiud filmowych „Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci”. Prezentują sylwetki osób, działających w antykomunistycznym podziemiu i pomagają widzowi poznać oraz zrozumieć rzeczywistość powojennej Polski ludowej.
„Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci”