W Wąbrzeźnie powstała pierwsza jadłodzielnia. Postawiono ją na dziedzińcu Ochotniczej Straży Pożarnej i wąbrzeskiej Biblioteki przy ul. Matejki 11. Dzisiaj oficjalnie została oddana do użytku.
Co to jest jadłodzielnia?
Jadłodzielnia to po prostu lodówka lub szafka, postawiona w miejscu, do którego wszyscy mają dostęp. Możemy tam zostawiać nadwyżki żywności – czyli nie marnujemy produktów, wyrzucając je do kosza, ale dzielimy się nimi z innymi. Oczywiście muszą być zdatne do spożycia! Gotowe powinny być w oryginalnym opakowaniu, a przyrządzone przez nas odpowiednio opisane.
Jadłodzielnia w Wąbrzeźnie
Powstała z inicjatywy Krystyny Herbowskiej, a realizacją pomysłu zajęli się strażacy ochotnicy i pracownicy naszego urzędu. Urządzono ją na dziedzińcu Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ul. Matejki 11. Dzisiaj oficjalnie oddaliśmy ją do użytku. Jest to duża lodówka, odpowiednio oznakowana. Sposób korzystania z jadłodzielni określony jest w regulaminie, który zamieściliśmy na drzwiach lodówki.
Na półkach jest już towar i każdy może się częstować. W każdym czasie można też zostawić tu jedzenie, które macie w nadmiarze. Pamiętajcie – przynoście tylko żywność nadającą się do spożycia – najlepiej taką, jaką sami chcielibyście zjeść!
W jadłodzielni nie wolno zostawiać żadnego rodzaju surowego mięsa, niepasteryzowanego mleka, potraw z surowymi jajami, produktów już napoczętych, przeterminowanych, z oznakami popsucia, produktów, które miały kontakt z odpadami spożywczymi, komunalnymi lub znajdowały się w kontenerach na odpady oraz alkoholu.
Kto będzie dbać o jadłodzielnię?
O jadłodzielnię będą dbać pracownicy Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych, a w pracy tej wesprą ich, jak powiedział dzisiaj na otwarciu Jarosław Herbowski, strażacy ochotnicy. Zadaniem opiekuna jest codzienne zaglądanie do jadłodzielni, kontrolowanie stanu produktów, porządkowanie i usuwanie zepsutej żywności.