16 lutego br. marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w spotkaniu konsultacyjnym z przedstawicielami rządu w sprawie funduszy europejskich dla Polski na lata 2021-2027. Konsultacje w sprawie umowy partnerstwa prowadzone będą do 22 lutego.
Konsultacje Umowy Partnerstwa dotyczyły inwestowania środków w ramach polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. – Alokacja przeznaczona na nasz RPO jest satysfakcjonująca – mówił marszałek Piotr Całbecki.
Umowa Partnerstwa to najważniejszy dokument, w którym określany jest zakres inwestycji, na które Polska będzie mogła otrzymywać fundusze europejskie przez najbliższe siedem lat. – Chodzi o 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji – mówi rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego, Beata Krzemińska. – Projekt Umowy Partnerstwa przygotowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i to ono prowadziło od 19 stycznia konsultacje w regionach. Spotkanie dedykowane naszemu regionowi zamyka cykl konsultacji wojewódzkich.
– My tym spotkaniem otwieramy cykl negocjacji, których finałem będzie podpisanie umowy z Komisją Europejską w sprawie naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. To niezwykle ważny etap, bo teraz wszystko się będzie decydować – na co w ramach naszego RPO będziemy mogli wydać pieniądze – choć oczywiście podstawowe cele i zasadnicze ramy polityki spójności zostały określone przez Radę Europejską. Ponieważ priorytetem jest ochrona środowiska, przygotowaliśmy cały pakiet projektów w tym obszarze. Duża część środków zostanie przeznaczona na rozwój innowacyjnej gospodarki i projekty w obszarze polityki społecznej. Alokacja przeznaczona na nasz RPO (i rządowa metoda jej wyliczenia) jest dla nas satysfakcjonująca. Natomiast pozostaje jeszcze kwestia dwudziestopięcioprocentowej rezerwy programowej. Tu będziemy apelować o sprawiedliwy podział, uwzględniający konieczność wyrównywania szans rozwojowych dla takich regionów jak nasz – powiedział przed spotkaniem marszałek Piotr Całbecki. Gospodarz naszego województwa dodał, że otwarta pozostaje kwestia środków nowej perspektywy, którymi dysponować będzie rząd (z poziomu centralnego), i środków Krajowego Planu Odbudowy.
Kujawsko-Pomorskie będzie mieć do dyspozycji na nową siedmiolatkę 1,5 miliarda euro, zgodnie z algorytmem opartym m.in. o liczbę ludności i PKB per capita. Ale pula ta będzie ostatecznie większa, bo do podziału na wszystkie województwa jest jeszcze 7,1 miliarda euro w ramach kontraktów programowych (negocjacje w tej sprawie rozpoczną się w najbliższym czasie). Skorzystamy też z pieniędzy z Funduszu Odbudowy i programów krajowych. W spotkaniu konsultacyjnym, w którym uczestniczyli również przedstawiciele samorządów lokalnych, przedsiębiorcy i partnerzy społeczni naszego regionu, stronę rządową reprezentowali minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński oraz wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Nasze województwo – kończy rzecznik prasowa – przygotowało ponad 100 uwag do projektu Umowy Partnerstwa. Większość zostanie złożona online, mamy na to czas do 22 lutego.