Zima to pora roku szczególnie niebezpieczna zarówno dla osób starszych, schorowanych i samotnych, dla będących w trudnej sytuacji finansowej i dla bezdomnych, jak i zwierząt – szczególnie tych wolno żyjących.
Chłodne dni są niebezpieczne dla bezdomnych i innych osób w trudnej sytuacji życiowej. Upewnijmy się czy nasz sąsiad, znajomy nie potrzebuje pomocy. Czy nie ma obok nas osoby starszej, schorowanej, której może należałoby napalić w piecu, dostarczyć ciepły posiłek. Sprawdźmy czy mają opał i czy bezpiecznie przetrwają zimę.
Bądźmy czujni i alarmujmy służby porządkowe, gdy spotkamy osoby zagrożone zamarznięciem lub znamy sytuacje, w których takie niebezpieczeństwo może wystąpić. Pamiętajmy – od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie. Reagujmy i nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy potrzebują wsparcia. Zadzwońmy do służb porządkowych, bo taki telefon może uratować życie! Nie bądźmy obojętni, gdy widzimy śpiącego bezdomnego na mrozie. Nie oceniajmy go, nie wydawajmy wyroków – po prostu zadzwońmy!
Pomagajmy mądrze – osobie uzależnionej od alkoholu czy bezdomnej nie dawajmy pieniędzy! Wesprzyjmy ją posiłkiem, ubraniami, ciepłym kocem i wskażmy miejsca, w których otrzyma fachową pomoc. Przekazanie pieniędzy utwierdza ich w bezdomności, a uzależnionym daje możliwość zakupu alkoholu.
W Wąbrzeźnie bezdomni mężczyźni mogą korzystać z mieszkania socjalnego. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej organizuje też ciepłe posiłki dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Aby otrzymać taką pomoc, należy zadzwonić pod nr tel. 56 689 04 00.
Gdzie można dzwonić, szukając pomocy dla osób bezdomnych i będących w trudnej sytuacji:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Wolności 32:
tel. 56 689 04 00
e-mail: mops@torun.home.pl
Straż Miejska, ul. Wolności 18:
telefon: 56 688 17 10
fax: 56 688 17 10
telefon kom.: 601 841 032
e-mail: strazmiejska@wabrzezno.com
Numer alarmowy – 112
Policja – 997
Straż Pożarna – 998
Pogotowie – 999
Nie zapominajmy również o zwierzętach. One też czują zimno!
Metalowe obroże zamieńcie na skórzane. Sprawdźcie czy budy, domki, legowiska dla zwierząt są dobrze ocieplone, uszczelnione i postawcie je na palecie, cegłach, macie – byle nie bezpośrednio na ziemi, podłodze. Poza posiłkami, pamiętajcie też o podawaniu letniej wody – przynajmniej dwa razy dziennie.
Zwrócimy szczególnie uwagę na zwierzęta dziko żyjące – one też potrzebują naszego wsparcia. Nie zamykajcie przed nimi Waszych serc i nie wstydźcie się pomagać! Nie przeganiajcie ich z piwnic, klatek schodowych czy innych ciepłych miejsc – bo inaczej nie przeżyją tej zimy. Dajmy im ciepłe schronienie, zapewnijmy stałe pory karmienia i ciepłą wodę do picia.
Reagujmy i jeżeli sami nie możemy pomóc, to zgłaszajmy taką potrzebę strażnikom miejskim (601 841 032).
Miejsca udzielania pomocy osobom bezdomnym w województwie kujawsko-pomorskim „Zima 2020/2021”.
Zachęcamy również do zapoznania się z materiałami informacyjnymi pn. „Akcja Zima”, opracowanymi przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu dla osób bezdomnych w województwie kujawsko-pomorskim.
Poniżej informatory, plakaty i ulotki dotyczące szczegółów związanych z działalnością placówek udzielających pomocy i wsparcia dla osób bezdomnych w naszym regionie oraz plakaty informujące, w jaki sposób mądrze pomagać osobom bezdomnym.
Jest również materiał zawierający instrukcje i wskazówki postępowania w sytuacji zagrożenia pandemią.
Informator – Miejsca udzielania pomocy bezdomnym
Informator – Wykaz schronisk, noclegowni, zasady dot.pandemii koronawirusa
Wykazy jadłodajni, schronisk, noclegowni