15 stycznia rozpoczną się powszechne zapisy na szczepienia przeciwko covid-19. Wyznaczono już miejsca, w których działać będą punkty szczepień. Sczepienia grupy pierwszej mają ruszyć 25 stycznia.
Na szczepienie każdy będzie mógł się zapisać na jeden z czerech sposobów:
- przez specjalną infolinię 989,
- przez swoje Internetowe Konto Pacjenta dostępne na stronach rządowych,
- u swojego lekarza pierwszego kontaktu lub
- bezpośrednio, w punkcie szczepień.
W Wąbrzeźnie działać będzie 5 punktów szczepień:
-
- w Przychodni KEMED, ul. Matejki 20C,
- w Przychodni Medycyny Rodzinnej w Sitnie „BRADER”, Sitno 37,
- w Przychodni Neuca Med., ul. Niedziałkowskiego 5,
- w Nowym Szpitalu, ul. Wolności 27,
- w NZOZ Zespół Lekarski „MEDICUS”, ul. Generała Pruszyńskiego 10.
Mapa wszystkich punktów szczepień w Polsce została opublikowana na stronie gov.pl – tutaj
Szczepienia zostały podzielone na cztery etapy. Dla pierwszej grupy z etapu 0 szczepienia rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. W grupie tej są m.in. personel medyczny i niemedyczny szpitali, pracownicy domów pomocy społecznej oraz miejskich ośrodków pomocy społecznej, zatrudnieni w aptekach, hurtowniach farmaceutycznych, studenci medycyny.
Etap I obejmie:
– pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, pielęgnacyjno–opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
– osoby powyżej 60. Roku życia w kolejności od najstarszych,
– służby mundurowe,
– nauczycieli,
– żołnierzy Wojska Polskiego, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Gminnej i Miejskiej, Straży Pożarnej, pracowników TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.
Szczepienia dla tej grupy, jak podał dzisiaj Rząd, rozpoczną się 25 stycznia. Grupa pierwsza obejmuje ok. 10 mln osób Szczegóły kolejnych etapów, w tym II i III, będą wynikały z wniosków z procesu szczepień przeprowadzonego na pierwszym etapie. Zgodnie z tym, co zapowiadają przedstawiciele Rządu, do końca marca powinno zaszczepić się 2,9 mln Polaków.
Etap II obejmie:
– osoby w wieku poniżej 60.roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebieguCOVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia,
– osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne,
– osoby zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne, m.in.: pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych.
Etap III obejmie:
– przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii,
– osoby powyżej 18 roku życia, które nie mają żadnych schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powoduCOVID-19 i nie należą do żadnej z powyższych grup.
– powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej.
Zgodnie z powyższymi etapami będą szczepieni również obcokrajowcy (osoby posiadające prawo do stałego lub czasowego pobytu) ze względu na wykonywaną w Polsce pracę w grupach wskazanych w etapach 0 – III.