Dotarła do nas bardzo smutna informacja. Dzisiaj ok. godz. 11.30, w wieku 105 lat, odszedł Jan Sobolewski, najstarszy wąbrzeźnianin, kombatant II wojny światowej, nauczyciel matematyki, były dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie, a przede wszystkim ojciec, dziadek i pradziadek oraz wspaniały wychowawca i pedagog.
Jan Sobolewski swoje 105. urodziny obchodził zaledwie miesiąc temu. Przyjął wiele życzeń i gratulacji. O Jego pięknym jubileuszu głośno było również w Radiu Nowy Świat, pisały o tym wydarzeniu regionalne gazety. Wszyscy życzyli Mu radosnych chwil i zdrowia. Jednak pan Jan odszedł – 9 października 2020 roku…
Dożył pięknego wieku. Zostawił po sobie nie tylko wspomnienie dobrego i szlachetnego człowieka, pedagoga, nauczyciela, działacza, społecznika, aktywnego mieszkańca, ale i cenne źródło informacji naocznego świadka historii, które przekazał w książce „Zawiłe drogi życiowe”. Do końca swojego życia interesował się zarówno sprawami lokalnymi, jak i tymi wykraczającymi poza region. Ciekawy był świata i śledził różne wydarzenia. Z inicjatywy pana Jana od paru lat 1 września z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej odprawiona była msza święta w intencji Ojczyzny.
Jan Sobolewski urodził się 11 września 1915 roku w Radzyniu Chełmińskim. Tam skończył szkołę podstawową, a w pobliskim Grudziądzu Seminarium Nauczycielskie. Ochotniczo odbył służbę wojskową, z której przeniesiony został do rezerwy w stopniu plutonowego. W sierpniu 1939 roku już w stopniu podporucznika, zameldował się w dowództwie 27 Dywizji Piechoty w Kownie, gdzie został adiutantem dowódcy 50 Pułku Piechoty. Brał udział w walkach nad Bzurą, gdzie został ranny i dostał się do niewoli. Jako jeniec wojenny przebywał w oflagu Murnau w Bawarii. Do Polski wrócił w 1946 roku. Tego samego roku we wrześniu został nauczycielem matematyki w Zespole Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie, a od 1963 roku do czasu przejścia na emeryturę w 1975 roku był dyrektorem tej placówki.
Działał w Związku Nauczycielstwa Polskiego, w Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Otrzymał wiele podziękowań i odznaczeń, wśród których są Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złota Odznaka ZNP, Odznaka Związku Inwalidów Wojennych, Medal Zwycięstwa i Wolności, Statuetka Burmistrza Wąbrzeźna, Kombatancki Krzyż Zwycięstwa oraz medal marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Ten ostatni medal został mu przyznany w roku obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Panie Janie, będzie nam Pana brakowało.
Rodzinie i przyjaciołom Pana Jana składamy najserdeczniejsze wyrazy współczucia.
Zachęcamy do wysłuchania wspomnień ppor. Jana Sobolewskiego – nagranych przez Miejską Telewizję Kablową w 2014 roku