19 sierpnia o godzinie 4.30 w pobliżu Torunia wydarzyła się tragiczna katastrofa kolejowa – tak brzmiał komunikat podany przez Polską Agencję Prasową czterdzieści lat temu. Zginęło 65 osób, dwie zmarły w wyniku doznanych obrażeń.
Dzisiaj w Brzozie pod Toruniem odbędą się uroczystości 40. rocznicy największej po II wojnie światowej katastrofy kolejowej w Polsce. Doszło do niej w lesie pomiędzy Brzozą a Otłoczynem (około 2 kilometry za Brzozą w kierunku Włocławka). O godzinie 11.00 w miejscu katastrofy biskup ordynariusz diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel odprawi mszę świętą w intencji ofiar. Po nabożeństwie pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie złożone zostaną kwiaty.
– 19 sierpnia 1980 roku, tuż przed świtem, ze stacji Toruń Główny rusza w kierunku Włocławka o pół godziny spóźniony osobowy pociąg pospieszny z Kołobrzegu do Łodzi. Jest 4.18. – przypomina Beata Krzemińska z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego. – Dwie minuty później w przeciwnym kierunku wyjeżdża pociąg towarowy z Otłoczyna, którego maszynista, zmęczony po dwudziestokilkugodzinnej służbie, ignoruje znak „stój!” na semaforze i, prując rozjazd krzyżowy, wjeżdża pod prąd na lewy tor, po którym zdąża mu naprzeciw osobowy. Błąd maszynisty towarowca sygnalizują automatyczne urządzenia sterowania ruchem, błyskawicznie dowiadują się o nim kierujący ruchem w tym rejonie dyżurni. Nic jednak nie można zrobić, kierujący pociągami nie mają bowiem żadnych środków łączności. O 4.30, w wąwozie na wysokości miejscowości Brzoza, dochodzi do zderzenia. W katastrofie ginie 67 osób (lista ofiar). Maszyniści przejeżdżający obok tego miejsca cały czas sygnałem dźwiękowym oddają hołd tragicznie zmarłym.
W czterdziestą rocznicę katastrofy kolejowej pod Otłoczynem, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego, powstała wystawa online „Pamiętając 19.08.1980”. Składa się ona ze zdjęć z akcji ratunkowej oraz fragmentów artykułu profesora Wojciecha Polaka „Katastrofa kolejowa w Brzozie pod Toruniem”. Zdjęcia można także obejrzeć w Kolejowej Izbie Tradycji w Toruniu.
Katastrofa kolejowa w Brzozie pod Toruniem – prof. Wojciech Polak
Fot. Nadesłane/Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski