Brak ważnego biletu niesie za sobą przykre konsekwencje i sam fakt uiszczenia opłaty nie uchroni przed nimi pasażera komunikacji publicznej.
Jak informuje Starostwo Powiatowe, do Zarządu Powiatu docierają informacje, że mieszkańcy poruszający się na co dzień środkami komunikacji publicznej, natrafiają na problemy przy zakupie biletów jednorazowych. Kierowcy autobusów, tłumacząc się pośpiechem czy też problemami technicznymi, nie zawsze wydają bilet, za który pasażer zapłacił. – Pragniemy uczulić Państwa – piszą na www.wabrzezno.pl – że brak ważnego biletu niesie za sobą przykre konsekwencje i sam fakt uiszczenia opłaty w razie kontroli nie uchroni przed nimi pasażera. Umowa przewozu jest umową dwustronnie zobowiązującą i co najważniejsze – odpłatną – wyjaśniają w Starostwie. Przewoźnik zobowiązuje się przewieźć pasażera za wynagrodzeniem, a pasażer wchodząc do autobusu godzi się na te warunki. Powinien zatem zapłacić za przewóz otrzymując w zamian bilet. Pasażer, który nie posiada fizycznie biletu musi – w razie kontroli – liczyć się z koniecznością nie tylko powtórnej zapłaty za bilet (jeżeli taką już uiścił a biletu nie otrzymał), ale też uiszczenia dużo wyższej opłaty dodatkowej, o której mowa w art. 33a ust. 3 ustawy prawo przewozowe. Te należności można uiścić na miejscu kontrolerowi, który powinien wystawić dowód wpłaty. Jeżeli pasażer odmawia przyjęcia kary, kontroler wystawi wezwanie do zapłaty. Natomiast pasażerowi, który utrudnia kontrolę lub staje się recydywistą grozi mandat.
Pamiętajmy również o tym, że pasażer posiadający bilet jest objęty ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) przewoźnika w zakresie wypadków podczas pobytu pasażera w autokarze. Jeżeli pasażer nie ma biletu musi liczyć się z trudnościami oraz długim i skomplikowanym postępowaniem związanym z ubezpieczeniem.