Pod czujnym okiem specjalistów – plastyczki i autorki tekstów piosenek – w wąbrzeskiej Bibliotece powstały portrety Pippi Pończoszanki i limeryki o jej przygodach. Wszystko w ramach warsztatów „Lato z Pippi” i przygotowań do ogólnopolskiego Konkursu „75 urodziny Pippi”, ogłoszonego przez Wydawnictwo Jung-off-ska, którego nasza Biblioteka jest ambasadorem.
Pięć rodzinnych duetów, a nawet jeden tercet, uczestniczyło w letnim spotkaniu poświęconym rudej, piegowatej buntowniczce, której przygody 75 lat temu wymyśliła najpoczytniejsza szwedzka pisarka wszechczasów, Astrid Lindgren. Pewnego razu, gdy córka Astrid, Karin zachorowała na zapalenie płuc, nudząc się w łóżku poprosiła matkę, by ta opowiedziała jej o Pippi Pończoszance. – O Pippi Pończoszance?! – zawołała Astrid. – Dziewczynka o takim imieniu musi mieć niesamowite przygody! I tak się stało. Astrid snuła co wieczór opowieść o Pippi, żeby rozerwać chorą córkę, a w tajemnicy spisywała jej przygody, by na 10 urodziny podarować Karin gotową książkę. W 1945 r. została ona opublikowana i odniosła natychmiastowy sukces!
Astrid Lindgren nadała Pippi wiele własnych cech. Pisarka była urodzoną urwiską, niezmordowaną w dowcipie, niestrudzenie prowokującą swoje otoczenie. Taka jest też Pippi, odważna, zawsze mówiąca to co myśli, pełna zwariowanych pomysłów, ale przy tym serdeczna, opiekuńcza i radosna. Wspaniała postać, z którą warto się zaprzyjaźnić!
Spotkanie rozpoczęto od fragmentu książki, w którym „Pippi jest poszukiwaczką rzeczy i wdaje się w bójkę” w interpretacji… Uwaga! Burmistrza Tomasza Zygnarowskiego oraz Zosi, Lilianny i Michaliny. Bardzo dziękujemy Państwu za podjęcie tego wyzwania!
Następnie uczestnicy warsztatów podjęli próbę namalowania portretu Pippi inspirowanego znanym obrazem. Pod czujnym okiem Justyny Zarębskiej, wąbrzeskiej abstrakcjonistki powstały dzieła jak spod pędzla Pabla Picassa, Tadeusza Makowskiego a nawet samej Justyny Zarębskiej, która zademonstrowała jak tworzy swoje obrazy. Opinie były jednoznaczne: – „nie taki diabeł straszny! I warto spróbować stworzyć pracę na konkurs”. Do czego wszystkich namawiamy! Macie czas do końca lata!
W drugiej części spotkania mowa była o limerykach. Prowadząca warsztat Ola Góralska w atrakcyjny i przyjazny sposób wprowadziła dzieciaki w niełatwą przecież tematykę poezji w ogóle, a limeryków w szczególności. I tu też okazało się, że daliśmy radę! Wspólne stworzyliśmy dwa limeryki, a pewnie moglibyśmy więcej, ale dwugodzinne, letnie spotkanie w bibliotece dobiegło końca. Rozstawaliśmy się z poczuciem miło i twórczo spędzonego czasu.
Zasady tworzenia limeryków i malarskie inspiracje do stworzenia pracy plastycznej na Konkurs „75 urodziny Pippi” znajdziecie w galerii poniżej.
Agnieszka Błaszak, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna