Urząd Marszałkowski oferuje pakiet na rzecz łagodzenia gospodarczych skutków epidemii koronawirusa. Są to pożyczki i dotacje oraz e-bony na transformację cyfrową.
E-bony
E-bony to oferta pomocy dla małych i średnich firm, które zdecydują się na transformację cyfrową. Jak zapowiada Urząd Marszałkowski – start e-bonów już w sierpniu.
Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na pomoc w wysokości: 25 tysięcy, 100 tysięcy lub ćwierć miliona złotych, w zależności od wielkości firmy. Te pieniądze mają być przeznaczone na organizację pracy zdalnej i obsługę klientów w sieci, a nawet na zmodyfikowanie profilu działalności.
– Opłaceni przez samorząd województwa fachowcy – informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego – zrobią diagnozę technologiczną, zarekomendują możliwe rozwiązania, skroją na miarę i wdrożą narzędzia z wykorzystaniem usług w chmurze obliczeniowej. E-bon to także zakup licencji na usługi w chmurze – dostęp do infrastruktury i oprogramowania, administrowanie stronami www, wirtualne środowiska pracy.
Projekt E-Akcelerator, na zlecenia marszałka województwa, przygotowuje Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego (TARR). Jego budżet wyniesie 9 milionów złotych. Finansowany jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. – W lipcu TARR wybierze wykonawcę programu – dodaje B. Krzemińska. – Pierwsze e-bony i wraz z nimi wysokiej klasy specjaliści od systemów informatycznych – trafią do firm jeszcze tego lata.
Pożyczki i dotacje dla firm
478 milionów złotych to pula marszałkowskiego programu wsparcia firm. Środki te przeznaczone są na niezwykle korzystne pożyczki obrotowe, które umożliwią przedsiębiorstwom zachowanie płynności finansowej, oraz na dotacje na projekty inwestycyjne.
– Znaleźliśmy się, globalnie i lokalnie, w obliczu kryzysu gospodarczego, którego rozmiarów nikt nie jest w stanie dziś odpowiedzialnie przewidzieć – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Ufam, że dzięki zakładanym posunięciom, do których realizacji już przystąpiliśmy, uratujemy wiele firm i miejsc pracy.
– Bardzo korzystne pożyczki obrotowe ma cały czas w ofercie Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy – informuje B. Krzemińska. – Ta marszałkowska instytucja finansowa od miesiąca w sposób systemowy elastycznie wspiera też tych swoich klientów, którzy ze względu na sytuację epidemiczną znaleźli się w trudnej sytuacji. W pakiecie pomocowym są wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłat bez dodatkowych kosztów, i wydłużenie terminów spłat pożyczek. Wnioski o zastosowanie takich rozwiązań złożyło już 330 podmiotów gospodarczych. Każdy z nich jest rozpatrywany indywidualnie – chodzi o, by wybrać najkorzystniejszą dla przedsiębiorstwa formę dalszej obsługi kredytu.
Środki na przebranżowienie
Na preferencyjne, niskooprocentowane kredyty – obrotowe i inwestycyjne z przeznaczeniem na przebranżowienie – Urząd Marszałkowski przeznaczył dodatkowo 396 mln zł. Także w tym przypadku przedsiębiorcy mogą liczyć na długą karencję spłat.
Środki na utworzenie lub utrzymanie miejsc pracy
Kolejną propozycją są mikrogranty – dotacje inwestycyjne w wysokości 30 tys. złotych, adresowane do niewielkich firm, które zadeklarują utrzymanie lub utworzenie nowych miejsc pracy. Mogą stanowić nawet 95 proc. wartości przedsięwzięcia. Dodatkową zachętą będzie z pewnością niezwykle łatwe aplikowanie o te pieniądze – cały wniosek mieści się na jednej stronie formatu A-4.
W planach e-bony na przekwalifikowanie pracowników
– W zanadrzu mamy jeszcze e-bony z myślą o przekwalifikowaniu pracowników pod obecne potrzeby rynkowe – kontynuuje B. Krzemińska. – Chodzi o sfinansowanie m.in. szybkich kursów w zakresie podnoszenia kompetencji cyfrowych i kursów pozwalających na podjęcie pracy pomocniczej w służbie zdrowia.
*
Wartość, ogłoszonego w ubiegłym tygodniu przez marszałka Piotra Całbeckiego, samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce wynosi 740 milionów złotych. Poza dotacjami i pożyczkami dla przedsiębiorstw zakłada wsparcie instytucji opiekuńczych i instytucji interwencji społecznej oraz dystrybucję środków ochrony osobistej poza placówkami medycznymi, a także znaczną pomoc dla szpitali.
Przeczytaj również:
- Zobacz Przedsiębiorcy korzystają z pożyczek unijnych: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/35573-przedsiebiorcy-korzystaja-z-pozyczek-unijnych
- Epidemia. Pomoc dla przedsiębiorców (https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/35624-epidemia-pomoc-dla-gospodarki )
- Innowacje ratują gospodarkę (https://www.kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/35640-innowacje-ratuja-gospodarke )
- Epidemia. Powaga sytuacji wymaga nadzwyczajnych posunięć (https://kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/35600-epidemia-powaga-sytuacji-wymaga-nadzwyczajnych-posuniec )