Wczoraj wprowadzone zostały w Polsce działania, które mają zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Zdecydowano o zamknięciu placówek oświatowo-wychowawczych, odwołano imprezy, ograniczono dostęp do placówek kulturalnych. Zrobiono to, aby zminimalizować występowanie dużych skupisk ludzi, by w ten sposób zmniejszyć możliwość zarażenia się koronawirusem.
Te działania profilaktyczne mogą się sprawdzić, jeżeli wszyscy będziemy przestrzegać ustalonych zasad postępowania. Musimy być zdyscyplinowani i musimy zmienić – jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy – swoje nawyki. Musimy maksymalnie ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych. Potraktujmy ten okres, jak kwarantannę.
Zamknięte szkoły to nie ferie
Dwa tygodnie przerwy w nauce to nie ferie. Władze apelują do dzieci i młodzieży oraz studentów: to nie czas na spotykanie się, ale to czas kwarantanny. Nie zróbcie takiego błędu jak we Włoszech! Zamiast spędzić ten czas w domach, chodzili do klubów, galerii i w inne miejsca roznosząc wirusy.
Dzieci pod opieką rodziców – a nie dziadków
Dziećmi w najbliższych dniach NIE POWINNI zajmować się dziadkowie. Osoby starsze są w grupie ryzyka związanego z poważnymi powikłaniami po zakażeniu koronawirusem.
Rodzice dzieci do lat 8 mogą otrzymać 14-dniowy zasiłek opiekuńczy w wysokości 80% wynagrodzenia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest na analogicznych zasadach jak dotychczas przyznawane zasiłki opiekuńcze z tytułu ubezpieczenia chorobowego. Należy złożyć OŚWIADCZENIE o nieprzewidzianym zamknięciu placówki (druk ZUS Z-15 A). Nie jest konieczne uzyskanie zwolnienia lekarskiego u lekarza.
Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS (plik docx 15kb)
Szczegóły na temat tego zasiłku – TUTAJ
Urzędy i inne instytucje
Prosimy, aby do 25 marca 2020 r. ograniczyć wizyty w Urzędzie Miasta, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w innych urzędach i instytucjach.
Jeżeli jest taka możliwość, sprawy załatwiajmy przez telefon, pocztę e-mailową, platformę ePUAP. Opłaty, podatki płaćmy przez Internet.
Kasa w Urzędzie Miasta będzie zamknięte od 13 do 27 marca włącznie.
Numer telefonu do Urzędu Miasta: centrala telefoniczna 56 688 45 00 52 00; adres e-mail: sekretariat@wabrzezno.com.
Numery kont bankowych: TUTAJ
Kontakty do poszczególnych wydziałów Urzędu Miasta: TUTAJ
Udział w spotkaniach religijnych i uroczystościach kościelnych
Służby porządkowe zalecają, aby ograniczyć udział mieszkańców, szczególnie osób starszych, we mszach i uroczystościach kościelnych. Zgodnie z zaleceniami Episkopatu, osoby starsze i schorowane nie muszą przychodzić na niedzielną mszę św., a mogą skorzystać z transmisji w radiu i telewizji.
Wizyty w ośrodkach zdrowia
Zaleca się ograniczenie wizyt w ośrodkach zdrowia. Starajmy się najpierw telefonicznie uzyskać poradę, skonsultować wyniki, otrzymać zwolnienie lekarskie.
W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem NIE IDZIEMY DO OŚRODKA ZDROWIA. W tym przypadku należy:
– skontaktować się TELEFONICZNIE ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Wąbrzeźnie – tel. stacjonarny: 56 688 17 55; 56 688 17 90 lub telefon alarmowy: 693 505 937. Funkcjonuje też specjalna infolinia NFZ – 800 190 590, pod którą można uzyskać odpowiedź na wszelkie pytania i wątpliwości;
– lub udać się bezpośrednio do szpitala zakaźnego:
1) Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny W Bydgoszczy,
2) Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny W Toruniu,
3) Nowy Szpital W Świeciu.
Na bieżąco sprawdzajmy komunikaty
– tutaj: https://www.gov.pl/web/koronawirus/
– słuchajmy radia i oglądajmy programy informacyjne w TV.
– czytajmy komunikaty dotyczące naszego miasta na stronie www.wabrzezno.com