Grupa młodzieży z naszego miasta bierze udział w trójstronnym projekcie pn.: „Międzynarodowa Wymiana Młodzieży – z okazji Dnia Pamięci o Holokauście – Utrzymywanie żywych wspomnień”.
Trójstronny pakt zawarty pomiędzy Syke, Wąbrzeźnem i Al Hoceimy w Maroko, dotyczy wymiany młodzieży, wspólnych ich spotkań, poznawania kultury i obyczajów państw, by mogli osiągnąć wzajemne zrozumienie i przezwyciężyć uprzedzenia. Ta nowa inicjatywa ma też uświadomić polskiej i niemieckiej młodzieży, jaka jest ich odpowiedzialność za kształtowanie przyszłości wolnej Europy.
Prace nad stworzeniem projektu rozpoczęły się w listopadzie ubiegłego roku. Do Wąbrzeźna przyjechali wówczas Abdelhafid Catruat – odpowiedzialny w Syke za sprawy młodzieży, i Abdessamad Abakkouy – przedstawiciel organizacji działającej na rzecz współpracy młodzieży Północnego Maroka i Europy. Nasi goście wraz z zastępcą burmistrza Wojciechem Trzcińskim i Emilianą Jankowską – zajmującą się w naszym mieście współpracą zagraniczną, do współpracy przy projekcie zaprosili nauczycielki z Zespołu Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie – Elżbietę Piątek, Agnieszkę Dzielską oraz Tomasza Puczkarskiego – nauczyciela języka niemieckiego w SP i tłumacza.
W polsko – niemiecko – marokańskim projekcie bierze udział 41 osób. W programie zaplanowano m. in. gry i zabawy integracyjne, gry poznawcze, animacje językowe, wyprawy naukowe, warsztaty historyczne, teatralne, taneczne, muzyczne, warsztaty dotyczące rasizmu, holokaustu i mniejszości. Ponadto organizowane będą wieczory tematyczne poświęcone kulturom każdego z uczestniczących krajów, odpowiednio wąbrzeska grupa zorganizuje polski wieczór z polskimi potrawami, obyczajami, kulturą i muzyką. Niemiecka młodzież niemiecki wieczór, a marokańska marokański.
Celem trójstronnej wymiany młodzieży, oprócz integracji międzynarodowej jest poruszenie i wspomnienie okrutnych wydarzeń, które miały miejsce przed laty, w tym holokaustu. Zwrócenie uwagi na to, co powoduje tak straszne rzeczy, jakie są ich korzenie i pochodzenie, a także odzwierciedlenie tego w teraźniejszości w formie wykluczenia, dyskryminacji, zastraszania, morderstw, zniesławień i wiele innych nieprzyjemnych czynów, które są spotykane w życiu codziennym.
Realizacja projektu ruszyła w styczniu. W poniedziałek, 20 stycznia dziesięcioosobowa grupa uczniów wąbrzeskich szkół średnich wraz z opiekunami wyjechała do Syke. Tam spotykają się z innymi uczestnikami projektu – z młodzieżą z Niemiec i z Maroka. Ich pobyt w Syke trwać będzie w sumie 11 dni.
Projekt jest współfinansowany ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Fot. Archiwum UM. Prace przy trójstronnym projekcie rozpoczęto w listopadzie 2019 roku
Na zdjęciu poniżej, od lewej: Abdelhafid Catruat z Syke, Emiliana Jankowska – Urząd Miasta Wąbrzeźno, Abdessamad Abakkouy z Al Hoceima, burmistrz Tomasz Zygnarowski, nauczycielki z ZSZ Agnieszka Dzielska i Elżbieta Piątek, tłumacz – Tomasz Puczkarski, zastępca burmistrza Wojciech Trzciński