Obchody setnego jubileuszu odzyskania niepodległości zainaugurowali Harcerze z 67 Wąbrzeskiego Szczepu Harcerskiego im. Mikołaja z Ryńska.
– 18 stycznia br. – jak informuje Paweł Becker – harcerze odwiedzili mogiły wszystkich Ojców i Matek niepodległości, bohaterów wydarzeń z 1920 roku. Towarzyszyli im członkowie Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Frydek” oraz ks. Paweł Dąbrowski z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Kwiaty i znicze złożyli na grobach wójta Jerzego Ślaskiego, księdza Ksawerego Połomskiego, starosty Józefa Szczepańskiego i jego żony Ireny, burmistrza Franciszka Łukiewskiego i jego żony Adeli oraz posłanki Anny Piaseckiej. W Krakowie na grobie gen. Józefa Hallera – na prośbę wąbrzeskich harcerzy – kwiaty złożyli druhowie z Hufca ZHP Kraków.
Fot. Krzysztof Bestjan, źródło Skarbiec wąbrzeski
100 setów na 100 jubileusz
Od 17 do 18 stycznia 2020 r. z inicjatywy Starosty Wąbrzeskiego rozegrano turniej siatkarski pn. „100 Setów w 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Wąbrzeźno i Ziemie Powiatu Wąbrzeskiego”. Pierwsze sety zostały rozegrane 17 stycznia przez młodzież szkół średnich z powiatu wąbrzeskiego w salach gimnastycznych Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie. Łącznie zagrali 39 setów. Pozostałe 61 zagrano siedem amatorskich zespołów w sobotę – 18 stycznia. Wśród nich były drużyny Urzędu Miasta Wąbrzeźno, nauczycieli SP 2 w Wąbrzeźnie, „Bobasów”, „Dream Teamu”, „Skry Wąbrzeźno”, „Wilczyc i Kuby”, Świecia i Powiatu Wąbrzeskiego. Setnego seta rozegrały drużyny Urzędu Miasta Wąbrzeźno i Świecia. Pamiątkowe dyplomy wszystkim uczestnikom wręczył Starosta Wąbrzeski, dziękując za sportowe celebrowanie rocznicy.
Fot. Wydział Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie
Spacer historyczny
W sobotę po południu (18 stycznia) mieszkańców zaproszono na spacer „Śladami wydarzeń 20 stycznia 1920 r.”. Przewodnikiem grupy był Paweł Becker – historyk i regionalista.
Udział w tym wydarzeniu był świetną okazją do poznania faktów historycznych, które miały wpływ na włączenie ziemi wąbrzeskiej w granice Polski oraz poznania postaci ówczesnych mieszkańców, którzy na wąbrzeskich kartach historii zapisali się jako patrioci i działacze społeczni. Odwiedzono też miejsca, które bezpośrednio związane są z wydarzeniami sprzed 100 lat, kiedy do miasta wkroczyła wolność.
Kwiaty bohaterom i nabożeństwo
W poniedziałek – 19 stycznia 1920 roku o godz. 11.00 wojsko niemieckie opuściło Wąbrzeźno. Po ich wyjściu w mieście rozdzwoniły się dzwony kościelne. Na ulice i rynek wyszli Polacy. Ich radość była przeogromna. Wywieszano flagi biało-czerwone, kwiatami i zielenią dekorowano bramy, posesje oraz rynek i z niecierpliwością czekano do 20 stycznia na wkroczenie Wojska Polskiego. Jak zapisano w kronice szkoły w Błędowie w 1920 roku: W mieście bez trudu można odróżnić domy niemieckie od polskich; polskie ozdobione – niemieckie nie.
W niedzielę – 19 stycznia 2020 roku z okazji obchodów 100. rocznicy władze samorządowe Wąbrzeźna oraz powiatu wąbrzeskiego podziękowały ówczesnym Mieszkańcom za ich walkę o wolność. Przy Tablicy Towarzystwa Gimnastycznego Sokół o godz. 9.45 złożono wiązanki kwiatów i oddano im hołd. Potem w Sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej ks. proboszcz Jan Kalinowski odprawił mszę w intencji Mieszkańców Wąbrzeźna. Punktualnie o godz. 11.00 – tak jak sto lat temu – w całym mieście słychać było wszystkie dzwony kościelne.
W składzie wspólnej delegacji Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Wąbrzeźnie byli: (zdjęcie w galerii 2 i 3, od lewej) przewodnicząca Rady Miasta Aleksandra Basikowska, burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski, starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Marek Markowski. Harcerzy 67 Wąbrzeskiego Szczepu Harcerskiego im. Mikołaja z Ryńska reprezentowali (na zdjęciach od lewej) Paweł Becker, Aleksandra Kornacka i Dawid Wojdyło. Wiązankę przy Tablicy złożył również Dawid Wiecki z Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Frydek”.
W niedzielnych uroczystościach wzięli udział nasi przyjaciele z partnerskiego miasta Syke, którzy przyjechali do Wąbrzeźna na obchody 100. Rocznicy Powrotu Wąbrzeźna do Macierzy.
Fot. UM
DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI
Na 20 stycznia 1920 roku wąbrzeźnianie czekali w sumie 148 lat, z wyłączeniem sześcioletniego okresu, kiedy miasto weszło w skład Księstwa Warszawskiego. Szczęście, które tamtego dnia opanowało Polaków, ich wielka radość z upragnionej wolności dla nas są nie do wyobrażenia. Na relację z obchodów 20 stycznia zapraszamy jutro…