20 stycznia 2020 roku – 100. rocznicę powrotu Wąbrzeźna do Macierzy, obchodziliśmy bardzo uroczyście. W wydarzeniach tego święta udział wzięli mieszkańcy z całego powiatu wąbrzeskiego.
Plac Jana Pawła II zaczął zapełniać się już od godz. 11.00. Podobnie było przy byłym dworcu PKP na ul 1. Maja, gdzie zbierali się uczestnicy grupy rekonstrukcyjnej wydarzeń z 20 stycznia 1920 roku, a wzdłuż ulicy grupy mieszkańców z niecierpliwością i z ciekawością oczekiwały na jej przemarsz. Korowód ruszył punktualnie o godz. 12.00. Na jego czele był Pułk Ułanów Krechowieckich z Chorągwi Husarskiej z Chełmna, a tuż za nimi członkowie Stowarzyszenia Twierdza, również z Chełmna. To oni wcieli się w role generała Stanisława Pruszyńskiego i żołnierzy oddziałów przejmujących Pomorze, na czele których stał generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego. Za „hallerczykami” podążały poczty sztandarowe Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespołu Szkół we Wroniu, Koła Pszczelarzy w Wąbrzeźnie, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wąbrzeźnie, Kół Łowieckich Darz Bór i Bażant, Warsztatu Terapii Zajęciowej, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3, Zespołu Szkół w Zieleniu, Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Wąbrzeźnie, Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Grudziądza. Za pocztami maszerowali – pięknie prezentujący się Jednostka Strzelecka 3301, uczniowie klas mundurowych Zespołu Szkół we Wroniu, harcerze i uczniowie szkół z powiatu wąbrzeskiego.
Na rynku grupę rekonstrukcyjną witali licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu wąbrzeskiego, uczniowie placówek oświatowych i gospodarze uroczystości burmistrz Tomasz Zygnarowski, starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz i ks. proboszcz Jan Kalinowski. Wśród przedstawicieli władz i instytucji byli też m. in. przewodnicząca Rady Miasta Aleksandra Basikowska, zastępca burmistrza Wojciech Trzciński, przewodniczący Rady Powiatu Marek Markowski, wójt gminy Płużnica – Marcin Skonieczka, członkowie Zarządu Powiatu Wąbrzeskiego, radni Rady Miasta Wąbrzeźno i Rady Powiatu, zastępca Kujawsko-Pomorskiego Komendanta PSP Sławomir Herbowski, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wąbrzeźnie nadkom. Krzysztof Lenartowski, prezesi spółek miejskich Marian Świś i Marek Kondraciewicz. Honorowymi gośćmi uroczystości była delegacja z naszego partnerskiego miasta z Syke na czele z burmistrz Suse Laue.
Narratorem była sekretarz miasta Dorota Stempska, która przywoływała kolejne wydarzenia z 20 stycznia 1920 roku, opisane przez Mariannę Zalewską. Obrazy te odtwarzali ks. Jan Kalinowski, który przytoczył słowa powitania wypowiedziane 100 lat temu przez ks. wikarego Wilemskiego do generała S. Pruszyńskiego i jego żołnierzy, a następnie Ireneusz Jambor ze Stowarzyszenia Horągiew Husarska, który wcielił się w rolę generała Stanisława Pruszyńskiego i odczytał jego przemówienie wygłoszone 20 stycznia 1920 roku. Po przemówieniu, gdy już wszyscy zajęli swoje historią wyznaczone miejsca na rynku, rozbrzmiała pieśń „Boże, coś Polskę”. Jej piękne wykonanie, jak też i później Mazurka Dąbrowskiego, zapewnił zespół wokalny Liceum Ogólnokształcącego im. Zygmunta Działowskiego w Wąbrzeźnie. Potem były scenki witania żołnierzy chlebem i solą oraz wręczanie kwiatów. Odegrały je uczennice Szkoły Podstawowej nr 3: Antonina Aleksander-Zielińska, Laura Grabowski, Martyna Kolczyńska i Oliwia Przybysz. Rekonstrukcję zakończył Mazurek Dąbrowskiego, który wszyscy zaśpiewali w momencie wciągania polskiej flagi na maszt. Flagi, którą chwilę wcześniej „generał Pruszyński odebrał z rąk burmistrza Łukiewskiego”.
Uroczystości na Placu Jana Pawła II zakończył burmistrz Tomasz Zygnarowski. Po jego przemówieniu odegrano hejnał Wąbrzeźna, kompozycję Józefa Mossakowskiego.
Uroczystościom na Placu Jana Pawła II towarzyszyła wystawa przygotowana z okazji obchodów setnego jubileuszu niepodległości przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną oraz Wąbrzeskie Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Frydek”. Wszystkich uczestników zapraszano również na grochówkę, którą ugotowali uczniowie i pracownicy z Zespołu Szkół we Wroniu.
Druga część uroczystości odbyła się po południu w Wąbrzeskim Domu Kultury. O godzinie 16.00 przewodnicząca Rady Miasta otworzyła okolicznościową sesję. Radni podjęli na niej stanowisko w sprawie 100. Rocznicy Powrotu Wąbrzeźna do Macierzy, ustanowili rok 2020 Rokiem obchodów 100. Rocznicy Powrotu Wąbrzeźna do Macierzy oraz stadionowi nadali nazwę „Stadion Miejski im. Jana Wesołowskiego w Wąbrzeźnie”. Po sesji odbył się wykład Pawła Beckera. Historyk i regionalista bardzo szczegółowo przedstawił historyczne materiały dotyczące włączenia Wąbrzeźna do granic Polski, które były dostępne oraz które w ostatnim czasie wzbogaciły nasze zbiory regionalne. Niezmiernie ciekawy i wartościowy odczyt został przyjęty wielkimi brawami. W części artystycznej chór Cantate Domino pod dyrygenturą Wojciecha Góralskiego zaśpiewał pieśni patriotyczne oraz wystąpił Jacek Beszczyński z zespołem. Ten sentymentalny i radosny wieczór poprowadził Maciej Czarnecki – uczeń wąbrzeskiego LO.