Na Dworcu Wąbrzeźno są dwa minischrony – stanowiska strzelnicze dla jednego żołnierza, wybudowane w czasie II wojny światowej przez Niemców. Niektórzy twierdzą, że powinien być jeszcze jeden.
Na początku października br. wykonawca inwestycji, którą prowadzimy pn. „Przyjazny dworzec kolejowy w Wąbrzeźnie – utworzenie infrastruktury dla podróżnych i mieszkańców” przygotował teren parku i drogi dojazdowej do inwestycji. Przy okazji porządków odkryto malutki bunkier z czasów II wojny światowej, stał sobie zapomniany i zarośnięty na skraju terenu zielonego, przy peronie pierwszym naszego dworca. Starsi mieszkańcy naszego miasta pamiętają ten obiekt i drugi taki sam między torami w kierunku Torunia.
– Jak byłem dzieckiem mieszkałem w jednym z tych budynków przy dworcu – mówi Andrzej Duńczyk. – Bawiliśmy się w tych bunkrach, w tym przy peronie i w tym między torami. Nie pamiętałem czy ten między torami został zasypany czy też nie, dlatego pojechałem sprawdzić. Okazało się, że jest. Jest co prawda trochę przysypany, jakieś 30 cm, ale widać go dokładnie.
Andrzej Duńczyk wskazuje też inną budowlę, tzw. lodownię, która – jak twierdzi, może być uznawana przez niektórych za bunkier. – Ta budowla znajduje się przy drodze dojazdowej do dworca. Po wejściu do tego budynku, wybudowanego w zagłębieniu i przysypanego ziemią, po lewej i prawej stronie były piwnice, a korytarz prowadził prosto do głębokiej, czarnej i zimnej dziury. Kiedyś na dworcu był bar i na jego potrzeby wybudowano tę lodownię. Trzymali tu lód i zapewne przechowywali żywność. Potem z piwnic korzystali mieszkańcy.
Andrzej Duńczyk pamięta jeszcze jeden szczegół związany z naszym dworcem. Przy wejściu do głównego budynku od strony parkingu – zaraz przed schodami – kamieniem lub kostką brukową wypisany jest rok, w którym nastąpiło otwarcie dworca – 1871. – Jestem przekonany – mówi – że napis ten ciągle tam jest. Wystarczy zdjąć trochę tej cienkiej zniszczonej warstwy asfaltu i go odkryć. Będzie to też jakąś pamiątką tamtych czasów.
Czy przy okazji porządkowania i przebudowy terenu wokół Dworca Wąbrzeźno odkryte będą jeszcze jakieś budowle? Wszystko możliwe. Miłośnicy lokalnej historii z Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego – po odkryciu stanowiska strzelniczego w parku – podejrzewają, że powinien istnieć jeszcze trzeci.
* * *
Inwestycja „Przyjazny dworzec kolejowy w Wąbrzeźnie – utworzenie infrastruktury dla podróżnych i mieszkańców” realizowana jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zadanie wykonuje wąbrzeska firma WIBROBET Zakład Budowlano – Drogowy. Umowa z firmą zawarta została w kwietniu bieżącego roku.
Zakres prac podzielony został na dwa etapy. Pierwszy to zaprojektowanie i przygotowanie całej dokumentacji inwestycji wraz z zezwoleniami, drugi wykonanie zadania. W ramach projektu ma być wybudowany nowy ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż drogi dojazdowej do dworca. Plac manewrowy przed dworcem ma być przebudowany wraz z budową parkingu. Będzie nowa infrastruktura oświetleniowa i kanalizacyjna. Stanie tam wiata rowerowa, elementy małej architektury i zainstalowany będzie monitoring. Tereny zielone będą zrewitalizowane.
Projekt “Przyjazny dworzec kolejowy w Wąbrzeźnie – utworzenie infrastruktury dla podróżnych i mieszkańców” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 5. Spójność wewnętrzna i dostępność zewnętrzna regionu Działania 5.3. Infrastruktura kolejowa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014 – 2020.
Szacunkowy koszt inwestycji to prawie 1.200.000 zł. Wielkość dofinansowania wynosi blisko 1 mln zł. Zadanie powinno być wykonane do czerwca 2020 roku.
Fot. UM i Andrzej Duńczyk