Uczniów kl. VI – VIII SP 2 zaproszono do udziału w konkursie na pracę prozatorską pt. „Małe ojczyzny w literaturze”.
Piszący mieli do wyboru dowolną formę wypowiedzi pisemnej. Jury, składające się z pań polonistek, spośród młodych autorów wyłoniło zwycięzcę, laureatów II i III miejsca oraz troje wyróżnionych, którzy przedstawili najciekawsze prace dotyczące realizacji motywu małej ojczyzny. Ich twórcy trafnie podkreślali, że mała ojczyzna to nie tylko miejsce, które kochamy i w którym przeżywamy ważne momenty naszego życia, ale także wspaniali ludzie i wartości dla nas najważniejsze, to kraina kultywowanych przez nas tradycji, wciąż żywych wspomnień i wzruszeń, a także niewyczerpana inspiracja dla rodzimych twórców kultury.
Cenne jest, że uczniowie wykazali się znajomością twórczości lokalnej. Dwie prace poświęcone są osobie i twórczości młodego lokalnego historyka, Pawła Beckera, autora wielu opracowań i publikacji poświęconych ciekawostkom, legendom, ważnym postaciom związanym z naszym regionem. Jego twórczość pozwala przybliżyć młodym wąbrzeźnianom legendarne i historyczne dzieje ich małej ojczyzny, poprzez zagadki i ciekawostki oraz przystępny, gawędziarski styl zaszczepia w nich bakcyla „tropicieli lokalnej historii”. Do rąk czytelników trafiły m.in.: „Wąbrzeskie opowieści o Wielkich Polakach”, „Wąbrzeźno i Syke w legendzie”, „Wąbrzeźno – miasto ojca Bernarda”, „Baśnie ludowe ziemi chełmińskiej” czy „Opowieści starych dzwonów”. Oprócz pozycji książkowych, Paweł Becker promował lokalną historię prowadząc przez kilka lat programy: „Ciekawostki wąbrzeskie”, „Podróż z historią”, „Galeria postaci niezwykłych” w Miejskiej Telewizji Kablowej czy organizując tzw. spacery z przewodnikiem po najpiękniejszych zakątkach Wąbrzeźna.
Kilkoro uczniów sięgnęło do kanonu lektur szkolnych i oparło swoje prace o dzieła i losy wielkich polskich poetów, przywołując postać m.in. Adama Mickiewicza. Przypomnieli wartość małej i wielkiej ojczyzny dla poety, czemu dał on wyraz w swoich utworach – „Panu Tadeuszu” czy „Konradzie Wallenrodzie” oraz w wierszach: „Reduta Ordona” i „Do Matki Polski”. Jeden z uczniów oparł swoją pracę o utwory, które wyszły spod pióra patrona szkoły – Jana Pawła II – i ukazał ogrom miłości i tęsknoty wielkiego Papieża – Polaka za jego małą i wielką ojczyzną.
Wyniki konkursu zostały przedstawione na apelu szkolnym podsumowującym pracę i osiągnięcia uczniów w I półroczu, który odbył się 6 lutego 2019 roku. I miejsce zajęła Maja Wiśniewska (VI b), II – Bartosz Angowski (VI b), a III – Marta Kania (VI b). Wyróżnione prace należały do: Aleksandry Dziaduszewskiej (VI b), Michała Karczewskiego (VII a) i Filipa Krawczyka (VII a). Laureaci otrzymali nagrody książkowe – publikacje lokalnego pasjonata historii, Pawła Beckera, pt: ”Wąbrzeskie opowieści o Wielkich Polakach”. Ta pasjonująca pozycja, pełna mało znanych faktów, anegdot i ciekawostek na temat pobytów wielkich Polaków w Wąbrzeźnie, związków z regionem ich rodzin albo o pamiątkach po nich, opisuje wąbrzeskie ślady m.in.: Henryka Sienkiewicza, potomków Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Fryderyka Chopina, Józefa Hallera, Józefa Piłsudskiego, Marii Skłodowskiej-Curie czy Tadeusza Kościuszki. Jej lektura na pewno zachęci naszych młodych twórców do głębszego poznawania swojej małej ojczyzny.
Gratulujemy wszystkim prozaikom!
Anna Piórkowska, SP 2
Fot. SP 2