2 września zapraszamy do Wąbrzeźna na wojewódzko – diecezjalne Święto Plonów. Święto rolników i producentów żywności obywać się będzie w kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza następnie w amfiteatrze.
Gospodarze wojewódzko-diecezjalnych dożynek – marszałek Piotr Całbecki, przewodniczący sejmiku Ryszard Bober, ordynariusz diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel, starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz, przewodniczący Rady Powiatu Adam Puchała, burmistrz Leszek Kawski, przewodniczący Rady Miasta Radosław Kędzia oraz proboszcz parafii ks. Jan Kalinowski – serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców regionu na doroczne obchody Święta Plonów. Dzień ten będzie szczególną okazją, aby podziękować naszym rolnikom i producentom żywności za ich ciężką pracę.
Obrzędy dziękczynne za ukończenie żniw rozpoczną się w kościele Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza przy ul. Górnej 13. Już od godz. 8.00 przed kościołem wystawiane będą wieńce dożynkowe, które biorą udział w konkursie. Uroczysta msza święta rozpocznie się o godz. 11.30, celebrować ją będzie ks. biskup Wiesław Śmigiel. Po mszy wszyscy w korowodzie dożynkowym przejdą do amfiteatru. Tam o godz. 14.00 starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz i burmistrz Leszek Kawski rozpoczną część oficjalną przywitaniem wszystkich uczestników dożynek, w tym również naszych przyjaciół z Niemiec – przedstawicieli Syke i powiatu Diepholz. Następnie będzie czas na przemówienia, dzielenie się chlebem, wręczanie odznaczeń i nagród, ogłoszenie gospodarza przyszłorocznych dożynek wojewódzkich. Ostatnim punktem tej części będzie podsumowanie konkursów na wieńce dożynkowe, ozdoby dożynkowe i stoiska. Po tym ceremoniale na scenę wejdą Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, zespoły dziecięce i młodzieżowe z naszych placówek oświatowych, zaśpiewają dla nas Wiktor Chmiel – uczestnik The Voice Kids – i Agata Kołpacka, gwiazdą wieczoru będzie zespół De Mono. Wojewódzkie obchody Święta Polonów zakończymy zabawą taneczną.
Uroczystościom towarzyszyć będą liczne wystawy, w tym sprzętu rolniczego i okołoroczniczego, prezentacje powiatów województwa kujawsko-pomorskiego czy też Lokalnych Grup Działania, wystawa ptaków ozdobnych, stoiska rękodzielnicze, z artykułami spożywczymi, wyrobami z wikliny, stoiska ekologiczne i pszczelarzy, stoiska gastronomiczne i wiele innych. Natomiast dla dzieci na plaży miejskiej stanie mobilny plac zabaw.
Ceremonii dożynkowej przewodniczyć będą starostowie i starościny.
Głównymi starostami dożynek są Anna i Radosław Cegielscy z Wielkich Radowisk w gminie Dębowa Łąka. Państwo Cegielscy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha i wykorzystują każdą okazję, aby areał powiększać. Zajmują się przede wszystkim produkcją mleka i hodowlą bydła. Prowadzenie gospodarstwa znakomicie łączą z aktywnością społeczną. Pani Anna od 2010 roku jest sołtysem i z powodzeniem aktywizuje mieszkańców w działania na rzecz lokalnej społeczności, a pan Radosław jest aktywnym strażakiem w OSP. Wychowują czworo dzieci.
Starostami ekologicznymi są Dorota i Aleksander Baranowie z Michałek w gminie Ryńsk. Prowadzą rodzinne gospodarstwo o powierzchni 42 ha – od 18 lat metodami ekologicznymi – które w licznych konkursach uznawane za jedno z najlepszych gospodarstw ekologicznych w województwie. Głównym kierunkiem gospodarstwa jest chów bydła (ok. 40 szt.), w tym krowy mleczne i opasy, oraz uprawa zbóż i roślin na paszę. Pan Aleksander Baran jest członkiem Kujawsko-Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych Ekołan, współzałożycielem związku Rolników Ekologicznych BIO-POLSKA. W roku 2012 został odznaczony medalem „Za zasługi dla rolnictwa”. Obecnie do przejęcia gospodarstwa przygotowuje się – najmłodszy spośród czworga dzieci – syn Marek.
Starostowie powiatowi – Aldona i Tadeusz Lisińscy mieszkają w Osieczku w gminie Książki. Mają 4 dzieci (3 córki i syna). Prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 150 ha. Uprawiają głównie zboża, rzepak, kukurydzę i rośliny strączkowe. Produkcja zwierzęca to głównie trzoda chlewna – 50 loch w cyklu zamkniętym oraz opasy ok. 20 szt. rocznie. Pan Tadeusz Lisiński od roku 2010 jest prezesem grupy producentów trzody chlewnej „TOP-TUCZ” w Książkach oraz przewodniczącym Gminnej Spółki Wodnej w Książkach, jest także w zarządzie grupy zbożowo-rzepakowej „AGRO-PLON” w Dębowej Łące. Gospodarstwo skorzystało z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na modernizację gospodarstw rolnych w latach 2006-2013, zostały zakupione maszyny i urządzenia rolnicze.
Starostowie gminni – Katarzyna i Witold Kujaczyńscy mieszkają w Kotnowie w gminie Płużnica. Zawarli związek małżeński w Rzymie, otrzymując osobiste błogosławieństwo Papieża – Świętego Jana Pawła II, patrona naszego województwa. Prowadzą 69 ha gospodarstwo rolne. Uprawiają rzepak, kukurydzę , zboża oraz warzywa, w tym głównie kapustę. Państwo Kujaczyńscy dużo swojego czasu poświęcają społeczności lokalnej – pani Katarzyna jest m. in. założycielką i prezesem Stowarzyszenia Klubów Pracy i Pomocy Rodzinie w Gminie Płużnica. Ich gospodarstwo należy do wyróżniających się na terenie gminy i powiatu.
Dofinansowano ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Ciekawostki statystyczne na temat rolnictwa w województwie kujawsko-pomorskim – 2017 r.