W statystykach policyjnych odnotowano spadek kierowania pojazdami mechanicznymi pod wpływem nietrzeźwości. Natomiast niepokojącym jest wzrost liczby występków popełnionych przez osoby kierujące pojazdami po użyciu środków odurzających.
O stanie bezpieczeństwa w Wąbrzeźnie i w powiecie wąbrzeskim na ostatniej sesji Rady Miasta informowali prokurator rejonowy Janusz Biewald, zastępca komendanta powiatowego komisarz Krzysztof Lenartowski oraz komendant Straży Miejskiej Krzysztof Grzybek.
– W 2017 roku do Prokuratury wpłynęło 758 spraw o charakterze karnym. Z tej liczby wszczęto 305 postępowań przygotowawczych. Przeprowadzono 35 śledztw – mówił prokurator Janusz Biewald. – W 2017 roku – w porównaniu do 2016 roku – zarejestrowano o 136 spraw więcej, wszczęto o 38 postępowań przygotowawczych mniej oraz wraz ze spadkiem liczby wszczętych postępowań przygotowawczych wzrosła o 148 liczba spraw, w których wydano postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego.
W 2017 roku na 416 stwierdzonych przestępstw, rozwiązano 344 z nich. Porównując te dane z 2016 roku – widać, że wskaźnik wykrywalności, który wynosi 80,29%, utrzymuje się na tym samym poziomie.
Dominowały przestępstwa o charakterze kryminalnym. W ubiegłym roku zanotowano ich 226 (w 2016 – 222), ale – jak zaznaczył J. Biewald – jednocześnie wzrósł ich poziom wykrywalności (z 72,07% do 74,34%).
Wzrostowe tendencje wykazuje przestępczość przeciwko rodzinie, w tym znęcanie się nad najbliższymi. – Ważnym elementem w zapobieganiu i ściganiu tego rodzaju przestępstw jest podniesienie świadomości prawnej ofiar – kontynuował J. Biewald. – Do zmniejszenia tego rodzaju przestępstw służą również nowe narzędzia prawne, jak np. możliwość orzekania przez sądy, niezależnie od tytułu prawnego własności, zobowiązania skazanego do opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym oraz powstrzymania od kontaktowania się z pokrzywdzonym.
W statystykach policyjnych odnotowano natomiast spadek kierowania pojazdami mechanicznymi pod wpływem nietrzeźwości. Natomiast niepokojącym jest wzrost liczby występków popełnionych przez osoby kierujące pojazdami po użyciu środków odurzających.
W 2017 roku do sądów skierowano 103 akty oskarżenia i 106 wniosków o skazanie bez przeprowadzenia rozprawy oraz 51 wniosków o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Osądzono 264 osoby, z czego 2 uniewinniono. Wobec 14 osób wniesiono apelacje i sprzeciwy.
Efektywność postępowań, prowadzonych przez Prokuraturę Rejonową wyniosła 83,87%, zaś wskaźnik skuteczności ścigania osiągnął 98,22%. Są to bardzo dobre wyniki pracy – jednak, jak zaznaczył prokurator J. Biewald – nadal istnieje zagrożenie przestępstwami przeciwko mieniu oraz przestępstwami z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Rozwija się też przestępczość telekomunikacyjna i komputerowa, wzrasta liczba kierujących po użyciu środków odurzających. – Niezmiennym problemem pozostaje – mówi J. Biewald – walka z przemocą w rodzinie, między innymi z uwagi na jej niską ujawnialność.
Mniej interwencji natomiast odnotowali strażnicy miejscy. – W 2017 roku – mówi komendant Krzysztof Grzybek – podjęliśmy 1499 czynności, o 148 mniej w porównaniu z 2016 rokiem. 250 sprawców ukaraliśmy mandatami, przeciwko 24 wystosowaliśmy wnioski do sądu i udzieliliśmy 1225 pouczeń.
Jednym z ważniejszych zadań strażników miejskich jest czuwanie nad przestrzeganiem przez właścicieli nieruchomości, zarządców i użytkowników obowiązków wynikających z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. – W ubiegłym roku – informuje G. Grzybek – ujawniliśmy 320 przypadków złamania prawa. Za zanieczyszczenie, niszczenie zieleni ukaraliśmy 33 osoby oraz skierowaliśmy 5 wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie. Ujawniliśmy 5 przypadków spalania nieczystości w kotłowniach domowych, w czterech przypadkach przeprowadzono postępowanie mandatowe, w jednym skierowano sprawę do sądu. Ukarano też 31 właścicieli zwierząt za nieodpowiednią opiekę oraz skierowano trzy wnioski o ukaranie do sądu. W 12 przypadkach stwierdziliśmy niewypełnienie obowiązku rejestracyjnego zwierząt. W 2017 roku strażnicy zajmowali się 67 porzuconymi zwierzętami, szukając ich właścicieli lub osób, które chciały przygarnąć ich pod swój dach.
Strażnicy przeprowadzili również 80 kontroli punktów sprzedaży alkoholu. – W 2017 roku ukaraliśmy 2 osoby za spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem oraz przeciwko 3 osobom skierowaliśmy wniosek o ukaranie do sądu. Ujawniliśmy 1 przypadek sprzedaży alkoholu bez zezwolenia. Z powodu upojenia alkoholem odwieźliśmy do miejsca zamieszkania 14 osób, a na izbę wytrzeźwień – 1 osobę. Sprawdzamy również stan trzeźwości pracowników zatrudnionych w ramach prac interwencyjnych.
Pomocny w utrzymaniu bezpieczeństwa na terenie miasta jest monitoring. W Straży Miejskiej prowadzony jest on przez całą dobę. W sieci monitoringu są już 64 kamery. – W ubiegłym roku – mówi K. Grzybek – operatorzy ujawnili i przekazali do dalszej realizacji 76 zdarzeń. Związane one były z przemocą fizyczną, zakłócaniem porządku publicznego, niszczeniem mienia, kolizjami i kradzieżami. Przekazano też funkcjonariuszom policji 55 nagrań ze zdarzeniami o charakterze kryminalnym.
Szczegółowe informacje na temat stanu bezpieczeństwa znajdziecie Państwo w sprawozdaniach przedstawicieli służb porządkowych.
3) informacja-komendanta-strazy-miejskiej-w-wabrzeznie-z-dzialalnosci-w-2017-roku/