W poniedziałek mieliśmy okazję poznać dwie kolejne lokalne publikacje. Pierwszą z nich była książka Pawła Beckera, drugą reprint książki Gustawy Jareckiej.
Pawła Beckera znamy jako historyka i pasjonata dziejów regionu oraz autora opracowań „Wąbrzeskie opowieści o Wielkich Polakach”, „Wąbrzeźno miasto ojca Bernarda” czy też ”Wąbrzeźno i Syke w legendzie”. Tym razem tego młodego autora poznaliśmy trochę z innej strony. Jego nowa książka opowiada bowiem o Rozalii i Wojciechu Grzegorczykach – małżeństwie z Gór Świętokrzyskich, którzy tworzyli piękną ludową poezję. – Tworzyli – jak zaznaczył autor na spotkaniu promocyjnym – bo nie potrafili pisać i czytać. Ich poezję po raz pierwszy spisał i opublikował – zachwycony talentem obu małżonków – etnograf Roch Sulima w połowie lat 70. XX wieku. Dzisiaj – po pięćdziesięciu latach wróciła drukiem wraz z pamięcią o ludowych poetach dzięki Pawłowi Beckerowi. Gorąco polecamy tę pozycję szczególnie tym, którzy kochają piękną i prostą poezję.
Książeczka Gustawy Jareckiej pt. „Szósty oddział jedzie w świat” została napisana na przełomie 1935/36 roku. Jej fabuła toczy się w Wąbrzeźnie w latach 30. XX wieku, a jej główną bohaterką jest Wandzia, która wraz z rodzicami i młodszym braciszkiem do nieznanego miasteczka na Pomorzu przyjechała z Łodzi. – W „Szóstym oddziale” – mówiła Aleksandra Kurek w czasie prezentacji książki – znajdziemy tak wiele wąbrzeskich realiów z tamtego okresu – nazewnictwo ulic, sklepów, opis szkoły, gwarę wąbrzeską, że związek autorki z naszym miastem, choć nieudokumentowany, wydaje się być niepodważalny. Książeczkę czyta się jednym tchem i z wielkim sentymentem.
Gustawa Jarecka była powieściopisarką i nowelistką, tworzyła utwory realistyczne, o tematyce życia warstw niższych, dla których tłem była robotnicza Łódź. Pracowała również jako nauczycielka języka polskiego i prawdopodobnie w takim charakterze znalazła się w Wąbrzeźnie w połowie lat 30. XX wieku. Zginęła tragicznie w czasie II wojny światowej – według jednego ze źródeł wraz z dwojgiem dzieci 18.01.1943 r., w pierwszym dniu drugiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego, a według innych źródeł podczas transportu do obozu koncentracyjnego.
Obie książki: „Rozalia i Wojciech Grzegorczykowie. Ludowi poeci Gór Świętokrzyskich” oraz „Szósty oddział jedzie w świat” można kupić w Miejskim Punkcie Informacji przy ul. Poniatowskiego.
Fot. MiPBP