To było wielkie wydarzenie dla naszych strażaków ochotników – obchody 140-lecia jednostki, uroczyste otwarcie nowej siedziby i najważniejsze – wejście do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
W piątek, 3 lipca 2015 r. przy Domu Strażaka odbyła się wyjątkowa uroczystość. Tego dnia nasi strażacy ochotnicy mieli kilka powodów do świętowania. Były nimi 140. rocznica powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie, otwarcie Domu Strażaka i włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Uroczysty apel odbył się przed Domem Strażaka. Stawili się na nim strażacy ochotnicy, strażacy zawodowi, młodzieżowa drużyna pożarnicza oraz goście, wśród których byli m.in: wicewojewoda kujawsko-pomorski Elżbieta Rusielewicz, poseł na Sejm RP Zbigniew Sosnowski, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP druh Zdzisław Dąbrowski, Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP st.bryg. Tomasz Leszczyński, starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz, burmistrz Leszek Kawski, wójt gminy Książki – Jerzy Dutkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Wąbrzeźno – Radosław Kędzia, Adam Puchała – przewodniczący Rady Powiatu, kapelan ks. Henryk Trąbczyński, proboszczowie wąbrzeskich parafii – ks. Kazimierz Śmigecki i ks. Jan Kalinowski, prezes Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Wąbrzeskiego – Marek Jasiński. Specjalnymi gośćmi była delegacja strażaków z Syke – z naszego niemieckiego miasta partnerskiego.
Uroczystości rozpoczął burmistrz Leszek Kawski. W swoim wystąpieniu dziękował druhom strażakom za karty historii zapisane wydarzeniami OSP, za pomoc i gotowość do działania. Mówił o determinacji, z jaką dążyli do uzyskania lepszej bazy lokalowej, lepszego sprzętu, aby dołączyć do jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Wszystkie te ważniejsze daty i fakty z życia jednostki przypomniał druh Janusz Kopczyński, który na apelu przedstawił rys historyczny wąbrzeskiej OSP.
Obchody 140. urodzin to doskonała okazja do wręczenia medali, odznaczeń i podziękowań zasłużonym dla pożarnictwa. Otrzymali je:
druh Janusz Marcinkowski – Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Pożarnictwa”,
druh Janusz Kopczyński – Złoty Znak Związku OSP RP,
druh Stefan Pyć – Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP,
druh Marek Węglerski – Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” (po raz drugi),
ksiądz Jan Kalinowski – Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
ksiądz Kazimierz Śmigecki – Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
burmistrz Leszek Kawski – Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
druh Krzysztof Grzybek – Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
druh Mirosław Lewandowski – Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
Wojciech Bereza – Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
Mariola Frankowska – Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
Barbara Henryszewska – Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
Elżbieta Kopczyńska – Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
druhna Anna Kruk – Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
druh Jerzy Jankowski – Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”,
Marcin Mazurkiewicz – odznakę Strażak Wzorowy,
Lucjan Nowosielski – odznakę Strażak Wzorowy,
Michał Labuda – odznakę Strażak Wzorowy,
Kamil Lawędzki – odznakę Strażak Wzorowy,
Mateusz Świniarski – odznakę Strażak Wzorowy.
Po dekoracji odznaczonych nadszedł moment na kolejny ważny akt uroczystości. Komendant wojewódzki PSP – Tomasz Leszczyński oraz komendant powiatowy PSP w Wąbrzeźnie – Sławomir Herbowski oficjalnie przekazali prezesowi OSP – Stefanowi Pyciowi decyzję Komendanta Głównego PSP o włączeniu Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
– Budynek, przed którym stoimy – mówił przed symbolicznym otwarciem Domu Strażaka druh Jarosław Herbowski – zbudowany został w 1912 roku. Przez te wszystkie lata był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. Do połowy lat siedemdziesiątych był siedzibą OSP, potem został przekazany strażakom zawodowym. Na początku 2014 roku, po wybudowaniu nowego obiektu i przeniesieniu siedziby Komendy Powiatowej PSP na ulicę św. Floriana, pokazała się szansa na odzyskanie dawnej siedziby. Odbyło się szereg spotkań z wojewodą, starostą, burmistrzem oraz komendantami wojewódzkim i powiatowym PSP. W większości spotkań uczestniczył dh Zbigniew Sosnowski – poseł na Sejm, który stał się naszym wielkim sprzymierzeńcem i mentorem. Sprawa nie była prosta, gdyż było to mienie Skarbu Państwa, które trzeba było, po spełnieniu wielu warunków, skomunalizować, a następnie przekazać w użyczenie naszej jednostce. Została jednak doprowadzona do szczęśliwego finału i w konsekwencji 17 lipca 2014 roku umową użyczenia Gmina Miasto Wąbrzeźno przekazała nam obiekt.
Budynek, który strażacy ochotnicy przejęli, wymagał remontu, jednostkę trzeba było doposażyć w odpowiedni sprzęt i urządzenia. Strażacy zwrócili się do burmistrza o przyznanie dotacji z budżetu miasta, poprosili o pomoc Związek OSP i sponsorów. Jarosław Herbowski, by pomóc swojej jednostce, postanowił również zgłosić do budżetu obywatelskiego projekt pn. „Remont i modernizacja strażnicy OSP w Wąbrzeźnie, zakup sprzętu specjalistycznego, odzieży ochronnej i sprzętu ochrony osobistej”. Projekt ten uzyskał najliczniejsze poparcie wąbrzeźnian. Środki z budżetu miasta, pomoc sponsorów, środki z budżetu obywatelskiego i przede wszystkim wielkie zaangażowanie strażaków i wiele pracy, którą wykonali sami przy modernizacji, pozwoliły na odbudowanie jednostki, a przede wszystkim na włączenie jej do KSGR.
– Na obecną chwilę mamy piękny, odświeżony i zmodernizowany obiekt – mówił J. Herbowski. – Moim zdaniem, jest to jedna z lepszych baz lokalowych OSP w powiecie, a może i w całym województwie. Od dzisiaj jest to nasz drugi dom!
Po dokonaniu symbolicznego otwarcia Domu Strażaka był czas na podziękowania. Otrzymali je strażacy, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawiciele związków, wszyscy, którzy pomogli naszym strażakom ochotnikom stać się w pełni profesjonalną jednostką. Jednostką, która może od 4 maja 2015 roku czynnie brać udział w akcjach i dzięki której możemy czuć się bezpieczniej.
Po apelu strażacy zaprosili wszystkich na rynek, na piknik. A co działo się na rynku? Bardzo wiele. Zabawę rozpoczął koncert orkiestry dętej WDK. Potem były zawody drużyn młodzieżowych i pokazy ratownictwa drogowego. Mogliśmy zobaczyć jak w akcji gaszenia pożaru sprawuje się sikawka konna, 50-letni star i nowy mercedes. Do Miasteczka Bezpieczeństwa i Wesołego Miasteczka chętnie zaglądały dzieci. Strażacy z OSP Jarantowice i OSP Blizienko proponowali grochówkę i kiełbaskę z rożna. Było wesoło, mokro i biało. Na zakończenie pikniku wystąpi zespół K.A.T.S. z Brodnicy.