Normy hałasu w naszym mieście nie są znacznie przekraczane. Najgłośniej jest na ulicy Wolności oraz w sali gimnastycznej. Nasze miasto wyludnia się, a gmina wiejska zwiększa swoją liczebność – to wnioski gimnazjalistów z badań, które prowadzili w naszym regionie.
W maju w Gimnazjum nr 1 odbyła się cykliczna impreza naukowa, zorganizowana przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. W tym roku zaprezentowaliśmy materiał dotyczące badań wody, hałasu i badań statystycznych oraz materiały dotyczące farmy wiatrowej.
Woda jest jednym z tych dóbr, których nigdy nie powinno zabraknąć, gdyż jest ona niezbędna do życia zarówno człowieka jak i zwierząt i roślin. To właśnie woda jest jednym z podstawowych składników naszego organizmu, jest niezbędna do jego funkcjonowania i rozwoju. Postępowanie z wodą w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju jest jedną z gwarancji, że przyszłe pokolenia w ogóle będą mogły istnieć. Ta świadomość stała się podstawą do zainicjowania międzynarodowej kampanii Światowego Dnia Wody, która została zapoczątkowana w 1992 roku i jest obchodzona zawsze w dniu 22 marca. Dodatkowo, w 2003 roku lata 2005 – 2015 zostały ogłoszone Międzynarodową Dekadą „Woda dla życia”. Do głównych zadań Dekady należą zadania prowadzące m.in. do zmniejszenia o połowę liczby ludzi pozbawionych stałego dostępu do czystej wody pitnej, poprawy warunków sanitarnych i zwiększenia dostępu do sanitariatów. Uczennica Aleksandra Maćkiewicz opracowała zbiór przepisów dla każdego, które mogą nam pomagać gospodarować wodą w domu.
Uczniów klasy 2a Jagoda Kudłacz, Kinga Kamińska i Michała Sankiewicz przedstawili wyniki badań wody z jezior wąbrzeskich, które przebiegały pod kierunkiem Pani Ewy Sajkowskiej.
Badania hałasu w mieście prowadzili uczniowie klasy 1f pod kierunkiem pani Beaty Urbańskiej. Normy hałasu w naszym mieście nie przekracza się znacznie. Miejscem najgłośniejszym okazała się ulica Wolności oraz nasza szkolna sala gimnastyczna.
Uczniowie koła geograficznego pod kierunkiem Doroty Zielińskiej prowadzili badania statystyczne dotyczące naszego regionu. Wyniki tych badań są zaskakujące. Nasze miasto wyludnia się, a gmina wiejska odwrotnie – zwiększa swoją liczebność. Saldo migracji w gminie od kilku lat jest dodatnie.
Następnym elementem naszych poszukiwań były odnawialne źródła energii. To dla człowieka zadanie priorytetowe w następnej dekadzie. Na sesji przedstawiono film opowiadający o tym jak w naszym regionie wykorzystujemy odnawialne źródła energii, którego autorami są Szymon Buczkowski i Bartek Ratajczak. Spotkanie przyrodników zakończyła prezentacja multimedialna o farmie wiatrowej w Gawłowicach.
Wszystkim nauczycielom przyrody oraz uczniom, którzy włączyli się w organizację i przeprowadzenie sesji przyrodniczej serdecznie dziękuję oraz życzę dalszych owocnych badań natury.
Dorota Zielińska
Fot. Gimnazjum nr 1