W przyszłym tygodniu rozpoczną się kontrole nieruchomości, w których funkcjonują bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe.
Właściciele nieruchomości, zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, mają obowiązek podłączenia szamba do kanalizacji miejskiej. Z obowiązku tego może zwolnić ich jedynie fakt, że budowa sieci lub przyłącza jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona. W takim przypadku właściciele nieruchomości muszą mieć zawartą umowę na opróżnianie szamba z przedsiębiorcą, który posiada zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Nieczystości ciekłe muszą być usuwane z nieruchomości systematycznie, by nie dochodziło do przepełnienia zbiornika i wylewana się nieczystości na powierzchnię terenu, do gruntu lub wód. Każdy wywóz nieczystości musi być potwierdzony właściwym dokumentem.
Czy i jak właściciele nieruchomości wywiązują się z tego obowiązku dowiemy się po kontrolach. Prowadzone będą przez uprawnionych do tych czynności pracowników Urzędu. Właściciele nieruchomości zobowiązani są okazać im umowę na usługę opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych oraz dowody opłat za korzystanie z tych usług. Uchylanie się od tych obowiązków zagrożone jest mandatem lub karą grzywny.
Pamiętajcie: ścieki trują
Szambo i oczyszczalnia muszą mieć szczelne dno i ściany oraz odpowietrzenie. Ścieki bytowo-gospodarcze nie są nawozem, bo to nie tylko bakterie kałowe, ale także detergenty, które mogą zawierać trujące związki chemiczne, fosforany i azotany. Substancje te powodują skażenie gleb i wód gruntowych, które negatywnie oddziałują na środowisko naturalne i zdrowie ludzi. Pamiętajmy zatem o tym, że dbając o środowisko naturalne, dbamy również o nasze własne zdrowie.