Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy jak zawsze podniośle. W uroczystościach udział wzięło bardzo wielu mieszkańców miasta oraz nasi goście z Syke.
Tradycyjnie, 11 listopada o wyznaczonej godzinie wszyscy zebraliśmy się przy kościele pw. św. ap. Szymona i Judy Tadeusza. Tam pod odnowioną tablicą Towarzystwa Gimnastycznego Sokół złożyliśmy pierwsze wiązanki kwiatów. W kościele przed mszą, odprawioną przez ks. proboszcza dra Jana Kalinowskiego, grupa uczniów z ZSZ przypomniała nam drogę do niepodległości i ciężki czas zaborów. Po nabożeństwie poszliśmy na rynek.
Na uczestników mszy czekało już bardzo wielu mieszkańców.
– Witam wszystkich – mówił starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz – i dziękuję, że każdego roku, w dniu 11 listopada, spotykamy się, by wspólnie oddać hołd bohaterom niepodległej Rzeczpospolitej – Tym wszystkim, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność Polski i tym, którzy budowali fundamenty suwerennego państwa. Wspominając wielkich przywódców, pamiętamy o prostych żołnierzach. Nie zapominamy też o mieszkańcach powiatu wąbrzeskiego – bliskich nam patriotach czasu walki i czasu budowania, którzy za chwilę, wezwani, staną wspólnie z nami do apelu
Rok 2014 obfituje w wiele rocznic ważnych dla państwa i narodu polskiego. Niedawno minęło 100 lat od wybuchu I wojny światowej, w wyniku której odrodziła się niepodległa Rzeczpospolita. Pielęgnowana przez lata w sercach Polaków, stała się państwem, które trzeba było na nowo organizować, budować i chronić. Odzyskana niepodległość przestała być celem, stała się czymś równie trudnym – wyzwaniem i zadaniem, by ją mądrze zagospodarować, umacniać i rozwijać.
Mimo upływu czasu te zadania pozostają aktualne, zwłaszcza w roku, w którym mija 25 lat od pierwszych, jeszcze nie w pełni wolnych wyborów w Polsce. To wówczas, my – Polacy – zdecydowaliśmy o potrzebie zmian. Nie w drodze zbrojnej walki, ale siłą głosu oddanego na karcie wyborczej. Udowodniliśmy sobie, jak wiele może zależeć od nas.
Rozpoczął się proces zmian, którego siłą stały się wspólnoty samorządowe i aktywni obywatele. Za sprawą patriotyzmu nowych czasów, opartego na szacunku dla przeszłości, ale też na codziennej pracy i przedsiębiorczości mieszkańców, budowaliśmy i rozwijaliśmy wspólnie, nasze gminy i miasto, nasz powiat.
Jako wspólnota samorządowa – mówił dalej starosta wąbrzeski – dziś mamy prawo być dumni z naszych osiągnięć. Chociaż mamy też prawo czuć niedosyt i dostrzegać niedociągnięcia. Oczekiwanie, by było lepiej, jest zobowiązaniem na przyszłość i motywacją do dalszej pracy. Życzmy sobie, by było także źródłem dobrej energii i pomyślnych zmian w życiu naszej Ojczyzny, naszej wspólnoty i w życiu każdego z nas.
Wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego złożyli m.in. przedstawiciele samorządów, instytucji, organizacji i stowarzyszeń, jak zawsze wśród delegacji byli przedstawiciele zakładów pracy oraz Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Wąbrzeskiego. Wyjątkowymi gośćmi obchodów Święta Niepodległości w Wąbrzeźnie była delegacja z Syke – naszego partnerskiego miasta z Niemiec. – Była to dla dla nas bardzo ważna uroczystość i cieszymy się, że mogliśmy razem z mieszkańcami Wąbrzeźna w niej uczestniczyć – mówiła Suse Laue, burmistrz Syke.
Obchody uświetnili jednostka wojskowa 1109 z Grudziądza, wąbrzescy harcerze oraz Orkiestra Dęta. Nowością i bardzo miłą niespodzianką było stoisko przygotowane przez Zespół Szkół we Wroniu, a konkretnie adeptów sztuki kulinarnej. Uczniowie ugotowali „kocioł” czarniny, według przepisu ich nauczyciela zawodu – Dariusza Mikołajczaka. Czarnina z kluskami ziemniaczanymi, na gęsinie bardzo wszystkim smakowała.