W czasie ostatniego weekendu gościliśmy naszych przyjaciół z Syke. Przyjechali na obchody Święta Niepodległości.
Nasi goście przyjechali do Wąbrzeźna 8 listopada – w sobotę wieczorem. W gronie czternastoosobowej delegacji, na czele której stała burmistrz Suse Laue, byli przewodniczący i członkowie Rady Miejskiej w Syke, członkowie Koła Przyjaźni Syke-Wąbrzeźno, przewodniczący Niemiecko-Francuskiego Koła Przyjaźni w Syke, pracownik urzędu. Ich plan wizyty był bardzo napięty. W jego realizacji aktywnie udział brali słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie tylko gościli w swoich domach członków delegacji, ale wspierali nas w organizacji tej wizyty.
Niedziela
Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania miasta. Spacer dla tych, którzy odwiedzili nas po raz pierwszy był okazją do poznania Wąbrzeźna, dla innych do obejrzenia nowych inwestycji. Po południu wszyscy spotkaliśmy się w Wąbrzeskim Domu Kultury. Tam uroczyście otwarta została wystawa, na której zaprezentowano ośmioletni okres współpracy naszych miast. Po niej w sali widowiskowej obejrzeliśmy występ zespołu folklorystycznego Młody Toruń. Tańce, stroje i śpiewy ludowe bardzo przypadły do gustu naszym gościom.
Poniedziałek
Wyprawa do Torunia i tym razem stała się jednym z punktów programu pobytu. Goście wrócili z niej prosto na podsumowanie konkursu plastycznego „Moja podróż po Syke”. Konkurs, którego byliśmy organizatorem, skierowany był do dzieci Szkół Podstawowych nr 1 i 2 oraz uczniów Gimnazjum. Ich zadaniem było przygotowanie pracy plastycznej na temat określony w tytule konkursu. Mogła to być wymyślona podróż czy przygoda związana z naszym partnerskim miastem bądź – w przypadku dzieci, które już to miasto odwiedziły – prawdziwy obraz, wspomnienie, refleksja z pobytu. Do etapu miejskiego zgłoszono 31 prac. Wyborem tych najciekawszych zajęła się komisja, w skład której weszli również przedstawiciele z Syke. Zgodnie z decyzją jury nagrody otrzymali:
w kategorii klasy IV-VI: 1. Rozalia Pawlicka, 2. Klaudia Trzcińska, 3. Julia Grabowska;w kategorii gimnazjum: 1. Kinga Kamińska, 2. Nina Górska, 3. Anna Jakóbek.
Wszystkie prace można było obejrzeć na wystawie pokonkursowej.
Na spotkanie z delegacją z Syke przyszło wielu przedstawicieli organizacji pozarządowych. Trzy z nich poproszono o zaprezentowanie swojej działalności. Pierwsza przedstawiła się Inicjatywa. O jej kilkuletniej działalności opowiedział Sławomir Trzciński. Kolejną – Koło Miejskie PZW – zaprezentował Andrzej Duńczyk. O swoich działaniach i planach mogli również opowiedzieć w prezentacji harcerze z 60. Wąbrzeskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Eventyr”. Na temat organizacji pozarządowych, działających w Syke, opowiedzieli burmistrz Suse Laue, Christian Flor – przedstawiciel Koła Przyjaźni Syke – Wąbrzeźno oraz Gerhard Thiel przedstawiciel Rady Miejskiej. Po prezentacji wywołana została dyskusja. Jej podsumowaniem była wzajemna obietnica nawiązania współpracy między organizacjami, poprzez zorganizowanie wspólnych imprez, jak chociażby wyprawy rowerowej, zaproponowanej przez Inicjatywę.
W Wąbrzeźnie urodził się niemiecki uczony Walther Nernst. Z jego życiem i pracą naukową zapoznali wszystkich preleganci z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika profesor dr hab. Magdalena Niedzielska i profesor dr hab. Józef Szudy. Praca W. Nernsta, jego książka, życie przedstawione zostały też na wystawie przygotowanej przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną.
Wtorek
Pierwszym punktem wtorkowych spotkań była wizyta w nowej siedzibie KP PSP. Nowoczesna strażnica wywarła duże wrażenie na naszych gościach. Chwalili jej wyposażenie, przestrzenne i funkcjonalne pomieszczenia, w tym szczególnie te do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej, oraz plac do prowadzenia ćwiczeń.
Ze strażnicy goście pojechali w odwiedziny do mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Mieszkańcy opowiedzieli im o swoim codziennym dniu, o zajęciach terapeutycznych, rekreacyjnych, działających kołach zainteresowania, wycieczkach, spacerach do miasta, udziałach w konkursach, imprezach, opiece medycznej, pedagogicznej, psychologicznej. Dyrektor placówki zapoznała ich natomiast z zasadami działania tej instytucji i jej finansowania. Był również czas na obejrzenie całego domu.
Potem nasza delegacja wzięła udział w obchodach Święta Niepodległości. Byli z nami przy oddawaniu hołdu mieszkańcom, których nazwiska umieszczono na tablicy Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, uczestniczyli we mszy świętej w intencji naszej Ojczyzny oraz składali kwiaty pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego. – To dla nas wielkie przeżycie – mówiła po uroczystościach Suse Laue – że mogliśmy razem z mieszkańcami Wąbrzeźna wziąć udział w obchodach najważniejszego święta dla Polaków i razem z nimi uczcić ten dzień.
Podsumowaniem tej wizyty było spotkanie delegacji z przedstawicielami naszego samorządu. Jego wynikiem jest zarys planu współpracy na najbliższy rok. Wynika z niego, że w marcu gościć będziemy grupę pływaków, w maju piłkarki ręczne pojadą na międzynarodowy weekend sportu, w czerwcu do Wąbrzeźna przyjadą harcerze z Syke, we wrześniu Nasza Orkiestra Dęta pojedzie na festiwal, a na lato zaproponowano udział dzieci w spływie kajakowym w okolicach Berlina. W planach jest również spotkanie seniorów z Francji, Niemiec i Polski.
Środa
Wyjazd delegacji zaplanowany został na godzinę ósmą rano. Podróż do Syke trwała kilkanaście godzin. Wszyscy bezpiecznie dotarli do swoich domów.