Po raz pierwszy nasze miasto zamieni się w planszę do gry. Jej gracze podążać będą „Śladami Paula Zecha” – sławnego niemieckiego pisarza, którzy urodził się i wychował w Wąbrzeźnie. Będzie to na pewno świetna zabawa – nie przegapcie jej.
Dzisiaj odbył się pierwszy etap Gry. Finał rozegrany będzie 4 maja 2013r. o godz. 11.04. Gospodarzem Gry jest Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywności Społeczno-Artystycznej w Toruniu.
– Gra miejska to nowa forma edukacji i rozrywki, rozgrywana w wielu miastach świata. Esencją gry miejskiej jest wykorzystywanie przestrzeni miejskiej, jako istotnego elementu rozgrywki. Łączy w sobie cechy flash mobów, happeningów ulicznych oraz gier komputerowych, RPG i harcerskich podchodów – mówi Grzegorz Chudzik – inicjator imprezy. – Gra Miejska oparta jest na autentycznych wydarzeniach z biografii Paula Zecha i jego pobytu w Wąbrzeźnie. Podczas rozwiązywania zadań uczestnicy mogą odkryć w swoim mieście to, czego jeszcze nigdy nie zauważyli i poczuć się turystami w swoim codziennym otoczeniu. Gra Miejska łączy dobrą zabawę z poznawaniem historii.
Drużyny rozpoczynają Grę w miejscu podanym przez organizatorów, otrzymując Karty Gry, potrzebne materiały oraz pierwsze wskazówki do rozwikłania tajemnicy. Etap uliczny Gry Miejskiej to niezwykły spacer po mieście, przypominający wejście w inny wymiar lub przelot wehikułem czasu. Drużyna, która pierwsza rozwiąże postawione przed uczestnikami zadania – wygrywa.
– Do zabawy zapraszamy chętnych w każdym wieku. Drużyny składające się z przyjaciół, rodzin, ekipy klasowe, studenckie itd. Gra Miejska jest wspaniałym pomysłem na kreatywne spędzenie wolnego czasu! – zachęca Grzegorz Dudzik.
19 lutego 2013 roku przypada 132 rocznica urodzin Paula Zacha. Dlatego też na ten dzień zaplanowano pierwszy etap konkursu, którego rozstrzygnięcie nastąpiło przed kamienicą przy ul. Wolności 14. Pierwszym przedfinałowym zadaniem Gry było odszyfrowanie wiadomości ukrytej w specjalnej grafice tzw. QR code, opublikowanej na stronach internetowych. Jedna osoba rozszyfrowała kod i odczytała ją przed domem Paula Zecha – za co otrzymała upominek. Miejsce dzisiejszego spotkania również nie było przypadkowe. W domu przy ul. Wolności 14 urodził się i mieszkał Paul Zech.
Moment rozstrzygnięcia tego zadania to początek przygotowań do Gry w terenie. Dlatego na finał pierwszego etapu zaproszono młodzież. Grzegorz Dudzik opowiedział im o Grze, jej zasadach i celach, zaprosił do w niej udziału i obdarował ich koszulkami. Była to też świetna okazja do poznania Paula Zecha. Jego twórczość i życie krótko, ale bardzo ciekawie przedstawił Paweł Becker.
– To nie koniec przedfinałowych zadań – mówił Grzegorz Chudzik. – Będą kolejne. Jakie? Na pewno ciekawe. Wszystkiego dowiecie się w odpowiednim czasie – zaglądajcie na nasz profil na Facebooku.
Wszystkie informacje na temat Gry Miejskiej w Wąbrzeźnie znajdują się na stronie http://www.grymiejskie.org.pl/ Zachęcamy do odwiedzenia tej strony. Tam też możecie zgłosić swój udział w grze, wypełniając elektroniczny druk zgłoszenia.
Na Facebooku Grę znajdziecie tutaj: http://www.facebook.com/GryMiejskie2013
Stowarzyszenie Na Rzecz Aktywności Społeczno-Artystycznej zadanie pt.: „Podróż wokół góry zmartwień – śladami Paula Zecha” zgłosiło do tegorocznego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych, ogłoszonego przez Burmistrza Wąbrzeźna. Na realizację Gry Miejskiej Stowarzyszenie otrzymało z budżetu miasta 1.800 zł.