Wśród osób niepełnosprawnych oraz osób z grupy wiekowej 50 + badamy zainteresowanie projektem mającym na celu przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Wąbrzeźnie.
Do projektu mogą zostać zakwalifikowane osoby nieposiadające sprzętu komputerowego i dostępu do Internetu, które jednocześnie są osobami:
a) niepełnosprawnymi ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem równoważnym,
lub
b) z grupy 50 +, których przeciętny miesięczny dochód na osobę w rodzinie (rodzinie definiowanej zgodnie z art. 3 pkt 16 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych Dz. U. 2003 nr 228, poz. 2255) nie przekracza kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń emerytalno- rentowych ogłaszanych komunikatem w Monitorze Polskim przez Prezesa ZUS (obecnie jest to kwota 799,18 zł) – przy ustalaniu dochodu rodziny nie uwzględnia się: dodatku pielęgnacyjnego za tajne nauczanie, dodatku pielęgnacyjnego dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji, dodatku dla sieroty zupełnej, dodatku kombatanckiego, świadczenia w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatku kompensacyjnego, świadczeń pieniężnych dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych. Świadczenia pieniężnego przysługującego osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.
Osoby spełniające ww. kryteria mogą zgłaszać się do Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Wąbrzeźno, ul. Wolności 18, tel. 056 688 45 40, w terminie do 11 lutego 2013 r., gdzie można wpisać się na listę osób zainteresowanych udziałem w projekcie. Na obecnym etapie analizy nie jest konieczne udokumentowanie spełniania kryterium, gdyż wpisy na listę mają charakter niewiążący, służąc jedynie zbadaniu zjawiska wykluczenia cyfrowego.
WAŻNE! Wpisanie się na listę nie oznacza uzyskania prawa do skorzystania ze wsparcia określonego projektem ani też nie stanowi formalnego wniosku o jego przyznanie.
Badanie prowadzone jest pod kątem przygotowania projektu, w ramach którego dofinansowaniem objęty zostałby zakup sprzętu komputerowego i dostęp do Internetu.
Edyta Brzoskowska
Kierownik Wydziału Rozwoju Miasta