To była prawdziwie harcerska dekada. Obfitowała w ciekawe wydarzenia, przywołujące przeszłość i pokazujące teraźniejszość organizacji prężnie rozwijającej się w powiecie wąbrzeskim.
Wystawa „Harcerstwo – w imię pamięci…” poprzedzona prelekcjami, I Wojewódzki Festiwal Piosenki Harcerskiej o „Wąbrzeską Lilijkę” oraz II Zlot Wojewódzki New Vambres, to wszystko działo się w Wąbrzeźnie w dniach od 22 maja do 1 czerwca 2013 roku.
W imię pamięci
Miejscem konferencji i harcerskiej wystawy był Wąbrzeski Dom Kultury. Pierwszą prelekcję podczas konferencji „Harcerstwo – w imię pamięci…” wygłosił były komendant Hufca ZHP Wąbrzeźno Alfred Kuffel. Swoje wspomnienia rozpoczął od pozytywnych wrażeń z pobytu na obozie harcerskim w Okoninie w 1957 roku, po którym postanowił wstąpić do tej organizacji. Harcerstwo lat mojej młodości miało wiele podobieństw do tego obecnego. Zimą przygotowania do letnich wyjazdów, a w czasie wakacji udział w obozach, zlotach i biwakach. Stanice biwakowe mieściły się we Wroniu, Nielubiu i Łopatkach. Na obozy harcerskie jeździliśmy najczęściej na Pojezierze Brodnickie (Ciche, Zbiczno, Partęczyny). Nie było tam telewizora, materacy, łóżek i był jeden radioodbiornik. Za przygotowanie biwaku odpowiadała grupa kwatermistrzowska, która rozstawiała namioty, wypychała słomą sienniki, budowała prycze, kuchnię i latryny. Po niej przyjeżdżali pozostali uczestnicy. Pomocna w organizacji harcerskich wyjazdów była stara karetka pogotowia przekazana przez Kolumnę Transportu Sanitarnego dla potrzeb wąbrzeskiego hufca.
Były też organizowane zloty tzw. gwiaździste (z różnych stron przybywali harcerze do Wąbrzeźna). Był jeden taki zlot, w którym na stadionie Unii uczestniczyło prawie 1000 osób – wspominał czasy minione A.Kuffel, który zamiłowanie do harcerstwa zaszczepił u swoich synów i wnuczki.
Kolejny prelegent – komendant Hufca ZHP Golub-Dobrzyń phm. Szymon Wiśniewski w „Szkicach z historii harcerstwa w powiecie wąbrzeskim” przedstawił ważniejsze fakty z bogatej przeszłości organizacji w latach dwudziestych i trzydziestych. To w roku 1921 utworzono przy wąbrzeskim gimnazjum I Drużynę Harcerską im. Tadeusza Kościuszki. Cztery lata później rozpoczął swoją działalność Hufiec ZHP Wąbrzeźno. Z czasem nasze miasto stało się również siedzibą hufca żeńskiego a częstą praktyką tamtych lat było odrębne funkcjonowanie męskiej i żeńskiej organizacji harcerskiej.
Komendant Hufca ZHP Toruń hm. Artur Majerowski w wystąpieniu „ZHP współcześnie” wspomniał o drużynach harcerskich i gromadach zuchowych działających obecnie w Wąbrzeźnie. Podkreślił zasługi tych opiekunów (Ewa Markiewicz, Jolanta i Zdzisław Grabowscy) dzięki którym udało się po kilku latach przerwy reaktywować harcerstwo w naszym mieście. Stawiamy sobie te same cele, mamy te same ideały i wartości. Harcerstwo to wielka przygoda, to bycie z ludźmi, zabawa i nauka, poznawanie nowych miejsc i kształtowanie charakteru.
Gość z Torunia wymienił różne formy społecznej aktywności harcerzy i zuchów wśród których nie brakuje udziału w akcjach charytatywnych i miejskich uroczystościach patriotycznych.
Wspomnieniowy charakter miało wystąpienie w dyskusji ostatniego komendanta Hufca ZHP Wąbrzeźno Ewy Lewandowskiej (obecnie w naszym mieście nie ma hufca a drużyny harcerskie i gromady zuchowe podlegają pod Hufiec Toruń).
Miłym akcentem było obdarowanie byłych komendantów wąbrzeskiego hufca statuetkami ozdobionymi lilijką. Alfred Kuffel, Izydor Żółtowski, Adam Steinke, Wojciech Paradowski i Ewa Lewandowska otrzymali statuetki wręczone przez Komendanta Chorągwi ZHP w Bydgoszczy hm. Lucynę Andrysiak.
Po części prelekcyjnej przyszedł czas na otwarcie wystawy. Galeria WDK z trudem mieściła bogatą kolekcję eksponatów związanych z historią harcerskiej organizacji. Sztandar wąbrzeskiego hufca, stare kroniki pełne zdjęć i zapisów aktywności naszych harcerzy, oryginały rozkazów powołania drużynowych, śpiewniki, instruktaże, harcerskie odznaczenia. Na niektórych starych czarno-białych zdjęciach można było dostrzec sylwetki osób związanych z harcerstwem, których nie ma już wśród nas (Jan Przystalski, Maria Stanisławska, Gabriela Gogolewska). Otwarcie wystawy stało się okazją do spotkania trzech pokoleń wąbrzeźnian, których wspólnym mianownikiem były i są wartości zapisane w harcerskim statucie.
Kiedy seniorzy wąbrzeskiego harcerstwa wspominali przy kawie dawne lata, w sąsiedniej sali harcerze i zuchy bawili się świetnie na zorganizowanym „świeczkowisku”. Bo przecież harcerstwo to również gitara, śpiew, tańce i zabawy.
Harcerskie śpiewanie
W przeszłości były organizowane w Wąbrzeźnie festiwale piosenki harcerskiej ale miały one zasięg lokalny, obejmujący nasz hufiec. Tegoroczny jest więc pierwszym wojewódzkim, który zgromadził około 100 wykonawców z miejscowości Golub-Dobrzyń, Płonne, Gałczewo, Zieleń i Wąbrzeźno. W sobotnie przedpołudnie na scenie Wąbrzeskiego Domu Kultury grano i śpiewano „Czerwoną różę”, „Krajkę” i „Szarą lilijkę”. Były też inne piosenki turystyczno-rajdowe, pełne radości, humoru, czasem nostalgii. Laureaci festiwalu otrzymali nagrody, statuetki i dyplomy a wszyscy jego uczestnicy obiecali spotkać się za rok w Wąbrzeźnie.
Festiwalowe jury w składzie: Ireneusz Topolewski, Dorota Otremba, Alfred Kuffel i Szymon Wiśniewski oceniło wykonawców i zdecydowało o ostatecznym podziale miejsc.
Kategoria zuchy
Wyróżnienie:
Maciej Czarnecki, Szkoła Podstawowa nr 3 w Wąbrzeźnie
Zespół „Leśne Ludki”, Szkoła Podstawowa nr 3 w Wąbrzeźnie
Kategoria harcerze
I miejsce: Zespół „Drużyna Poszukiwaczy”, Szkoła Podstawowa nr 3 w Wąbrzeźnie
II miejsce: Wiktoria Paczkowska, Martyna Karczewska, Szkoła Podstawowa nr 2 w Wąbrzeźnie
III miejsce: Zespół Lizard
III miejsce: 18 GDDH „Burza” im. Jana Bytnara „Rudego” z Golubia-Dobrzynia
Wyróżnienie:
Magdalena Szkołyk, Wąbrzeźno
Organizatorami konferencji, wystawy oraz festiwalu był Hufiec ZHP Golub-Dobrzyń, Wąbrzeski Dom Kultury, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wąbrzeźnie przy wsparciu byłych i obecnych działaczy wąbrzeskiego harcerstwa.
Harcerze na zlocie
Minęło kilka dni a harcerze i zuchy (łącznie 84 osoby) ponownie spotkali się tym razem na zlocie, którego bazą była Szkoła Podstawowa nr 3 w Wąbrzeźnie. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło 31 maja br. W zorganizowanym tego dnia świeczkowisku, w śpiewach harcerskich piosenek i prezentacji patroli uczestniczyli zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Wąbrzeźna Wojciech Bereza, Dyrektor SP nr 3 Ewa Dorau i Komendant Hufca Toruń hm Artur Majerowski.
A potem był nocny wymarsz na Górę Zamkową, gdzie przeprowadzono grę terenową „Cztery żywioły – woda, ziemia, powietrze, ogień”.
Następnego dnia druhny i druhowie mieli za zadanie wykonać stroje ekologiczne z użyciem wyłącznie papieru gazetowego oraz namalować plakaty o ekologicznej tematyce. Kolejnym punktem sobotniego programu była gra miejska o nazwie „Wspomnienia z PRL-u”, która polegała na odszukaniu oznaczonych na mapie, nieistniejących już obecnie obiektów w naszym mieście (bar mleczny, poczekalnia dawnego dworca kolejowego Wąbrzeźno Miasto itp.). Przypomniano również sobie popularne w przeszłości zabawy, jak gra w kapsle, skakanie przez gumę i szukanie na mapie miejsc widocznych na widokówkach.
Sobotnie popołudnie to pobyt w Stanisławkach u pani Ireny Szymion. I tutaj również uczestnicy zlotu nie narzekali na brak zajęć. Zwiedzanie miejscowego skansenu, budowanie szałasów, strzelanie do tarczy z wiatrówki, to tylko niektóre zrealizowane zadania.
Ze Stanisławek jest niedaleko do Wronia, gdzie w tutejszych lasach z powodzeniem można przeprowadzić marsz na orientację. A na koniec nie mogło zabraknąć wieczornego ogniska na terenie wrońskiej leśniczówki. W blasku ognia młodzi adepci harcerstwa złożyli przyrzeczenie harcerskie i obietnicę zuchową. I było też podsumowanie wykonania zlotowych zadań przez poszczególne patrole. Najlepsze z nich otrzymały nagrody rzeczowe i symboliczne klucze do bram miasta.
Chociaż po zaliczonych wędrówkach i zabawach terenowych, zmęczenie na twarzach wielu harcerzy i zuchów było widoczne, to jednak wszyscy oni obiecali spotkać się w przyszłym roku na kolejnym zlocie.
Zorganizowanie II Zlotu Wojewódzkiego New Vambres było możliwe dzięki wsparciu finansowemu ze strony władz samorządowych Wąbrzeźna w oparciu o środki budżetowe na działalność organizacji pozarządowych.
ZM