Wykład dr Moniki Dejneckiej o życiu i twórczości Zofii Kossak-Szczuckiej zamienił się w wieczór pełen wspomnień, rodzinnych opowieści i muzyki.
Spotkanie na temat twórczości i życia Zofii Kossak-Szczuckiej, które odbyło się 2 grudnia w wąbrzeskiej Bibliotece, prowadziła dr Monika Dejnecka. Było przepełnione wspomnieniami, rodzinnymi opowieściami i muzyką. – Wszyscy, których wystraszyła nieco akademicka tego spotkania, mogą tylko żałować! – mówi Agnieszka Błaszak z MiPBP. – Opowieść o życiu i twórczości Zofii Kossak-Szczuckiej spodobała się publiczności na równi z osobą prelegentki. Dr Monika Dejnecka to urocza, bezpretensjonalna osoba, która potrafiła w ciekawy sposób trafić do słuchaczy. Jej opowieść o „Zośce”, ale i osobiste wspomnienia z rodzinnego Płocka sprawiły, że słuchacze chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami i refleksjami. Za sprawą wąbrzeskiego barda, Jerzego Osińskiego ujrzeliśmy losy pisarki na muzycznym tle z epoki. Zabrzmiały „Chryzantemy złociste” i przedwojenne tanga skomponowane przez Jerzego Petersburskiego.
Urokowi spotkania dodały też mniej oficjalne rozmowy, które były prowadzone po części oficjalnej, przy kawie i ciasteczkach. Zadbano również o to, aby uczestnicy wydarzenia mogli zakupić najnowsze wznowienia powieści Kossak-Szczuckiej. Bibliotekarki zapraszają też do wypożyczalni. – Nie tylko po książki Zofii – dodaje A. Błaszak – ale całej utalentowanej rodziny: Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Magdaleny Samozwaniec czy Simony Kossak. Spotkanie z twórczością Zofii Kossak bibliotekarki z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przygotowały we współpracy ze Katolickim Stowarzyszeniem Civitas Christiana.