Uczniowie SP 3 obchodzili Międzynarodowy Dzień Kropki, włączyli się w akcję „Przerwany marsz”, byli na pikniku w DPS, spotkali się z policjantem, grali w gry planszowe z rodzicami. Zwiedzali Gdańsk i Gdynię…
Elektrośmieci zbierali – wycieczkę wygrali!
W ubiegłym roku szkolnym klasa II a (obecnie III a) z SP nr 3zajęła I miejsce w VIII edycji konkursu ekologicznego pn. „Zamień odpady na klasowe wypady”. Organizatorem konkursu są Burmistrz Wąbrzeźna oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Mieszkaniowych EKOSYSTEM Sp. z o.o. Jego celem jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej oraz kształtowanie i promowanie postaw ekologicznych, a w szczególności nawyku segregacji odpadów.
Nagrodą było dofinansowanie w wysokości 3000 zł do wycieczki klasowej o charakterze przyrodniczym lub ekologicznym. Fundatorem był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Klasa przeznaczyła swoją nagrodę na wycieczkę do Gdyni i Gdańska. Odbyła się ona 17 września br.
Na pikniku w DPS
Młodzi artyści z SP 3 wystąpili przed publicznością zgromadzoną na Pikniku Rodzinnym w Domu Pomocy Społecznej.
Dzieci zaprezentowały program teatralno-wokalny pt. ,,Nasze Wąbrzeźno”. Ich występ dostarczył wiele emocji podopiecznym DPS. Dzięki temu spotkaniu uczniowie zrozumieli, jak ważna jest troska o drugiego człowieka, a czas spędzony z mieszkańcami pozwolił im dostrzec problemy innych.
Przerwany marsz
Uczniowie, włączając się w akcję „Przerwany marsz”, w szczególny sposób uczcili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
– Już 2 września, podczas rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2019/2020, w murach szkoły pojawił się szczególny gość – Wiesław Gajewski, emerytowany nauczyciel, przyjaciel SP3 i jednocześnie przedstawiciel tego pokolenia, które 80 lat temu z powodu wybuchu wojny nie mogło rozpocząć nauki – informuje Alicja Wałdoch. – To spotkanie w szkole i w wielu innych szkołach w Polsce z przedstawicielami wojennego pokolenia w sposób symboliczny miało dokończyć ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację. Kolejnym działaniem w ramach akcji ,,Przerwany marsz” jest szukanie przez uczniów informacji na temat II wojny światowej poprzez rozmowy z najbliższymi: babciami, dziadkami a także sąsiadami. Zdobyte informacje przekazują na lekcjach historii nauczycielom. Niektórzy uczniowie zapraszają swoich najbliższych do szkoły. Takie spotkanie odbyło się 18 września z dziadkiem jednego z uczniów kl. VIII a, Władysławem Dąbkowskim.
Jesienny wieczór gier w języku polskim i języku angielskim
Pod koniec września 2019 roku w klasie IV b odbył się „Jesienny wieczór gier w języku polskim i języku angielskim”.
Uczniowie i ich rodzice spotkali się, aby pograć w gry planszowe i rozwiązywać zadania związane z kodowaniem, quizy i zagadki. Przy okazji obejrzeli krótki filmik, przedstawiający pory roku w Wąbrzeźnie. Uczniom i ich rodzicom – jak informują organizatorki tych spotkań, Judyta Latuszek i Magdalena Dąbrowska – przedstawione zostały wskazówki, usprawniające proces uczenia się oraz przydatne strony do nauki języka angielskiego.
Za udział w tym spotkaniu wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Spotkanie z policjantem
Początek roku szkolnego to dobry czas na przyswojenie sobie przez uczniów zasad bezpieczeństwa, dlatego 10 września w SP 3 zorganizowano dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i klas I – III spotkanie z policjantem. Na spotkanie pn. „Bezpieczna szkoła” przyszedł sierż. szt. Michał Wzorek. Gość przypomniał uczniom o zasadach właściwego zachowania się w szkole i zasadach bezpieczeństwa obowiązujących pieszych użytkowników ruchu drogowego. Dzieci utrwaliły też sobie zasady właściwego reagowania w niebezpiecznych sytuacjach. Nie zabrakło pytań o pracę policjanta.
Międzynarodowy Dzień Kropki
13 września w oddziałach przedszkolnych oraz w klasach I – III obchodzono Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Co roku gromadzi miliony dzieci i nauczycieli wokół historii małej dziewczynki Vashti, bohaterki książki Petera Reynoldsa.
Dzieci i nauczyciele z SP 3 wyróżnili ten dzień, zakładając ubrania w kolorowe kropki. – Zaprosiliśmy dzieci na film animowany na podstawie książki „The Dot” – informuje Magdalena Dąbrowska. – Przeprowadzone zostały pogadanki na temat empatii, wiary w siebie oraz odwagi w pokonywaniu życiowych trudności. Uczniowie inscenizowali również tekst „Historia Vashti”, bawili się z książką „Naciśnij mnie”. Chętnie rysowali, malowali, lepili, tworzyli „Drzewa Talentów”. Z zaangażowaniem uczestniczyli w matematycznych zabawach, grach edukacyjnych i interaktywnych, których motywem przewodnim była kropka. Śpiewały piosenkę pt. „Kropka”. Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent, a Dzień Kropki jest dobrą okazją do pokazania go światu.
Fot. Nadesłane/SP 3