Laureaci 8. edycji konkursu ekologicznego „Zamień odpady na klasowe wypady” dopiero we wrześniu „skonsumowali” swoje nagrody. Dzisiaj dzielą się wrażeniami z wycieczek.
Do udziału w konkursie zgłoszono 23 klasy ze Szkoły Podstawowej nr 2 i 21 klas ze Szkoły Podstawowej nr 3. Konkurs trwał do 25 kwietnia, a zwycięzców oficjalnie poznaliśmy 7 czerwca br. Uczniowie zebrali 3.882 szt. odpadów elektrycznych i elektronicznych, 1.831 kg baterii i 737,5 kg plastikowych nakrętek. I miejsce zdobyła klasa II a ze Szkoły Podstawowej nr 3 (obecnie III a), II miejsce zajęła klasa VI d ze Szkoły Podstawowej nr 3 (aktualnie klasa VII d), a na III pozycji uplasowała się klasa IV c ze Szkoły Podstawowej nr 2 (obecnie klasa V c). Nagrodami głównymi w konkursie, oprócz wizyty w RIPOK w Niedźwiedziu, były wycieczki klasowe o charakterze przyrodniczym lub ekologicznym o wartościach: 3000 zł za zajecie I miejsca, 2000 zł za zajęcie II oraz 1500 za zdobycie III miejsca. W szkołach nad przebiegiem konkursu czuwali koordynatorzy Lidia Będziechowska (w SP 3) oraz Hanna Maziarka (w SP2).
Uczniowie swoje nagrody „skonsumowali” dopiero w nowym roku szkolnym. W czwartek – 26 września br. wszyscy zwiedzili RIPOK w Niedźwiedziu. Podczas wycieczki zapoznali się ze specyfiką funkcjonowania instalacji selektywnie zebranych odpadów zielonych i bioodpadów oraz instalacji składowania odpadów.
Zdobywcy pierwszego miejsca – aktualnie klasa III a ze Szkoły Podstawowej nr 3 – nagrodę przeznaczyli na wycieczkę do Gdyni i Gdańska, która odbyła się 17 września br. – Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po Nabrzeżu Kościuszkowskim w Gdyni, przy którym stacjonują m.in. niszczyciel ORP „Błyskawica” i żaglowiec „Dar Pomorza” – relacjonuje wychowawczyni klasy Małgorzata Pieczywok. – Dzieci miały też okazję zwiedzenia statku pirackiego. Kolejnym punktem programu było Centrum Nauki „Experyment” w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, gdzie uczniowie korzystali z interaktywnych ekspozycji umieszczonych na sali. Wystawa, którą zwiedzali, podzielona była na cztery strefy tematyczne: „Hydroświat” – poznawanie tajemnic świata wodnego, „Drzewo życia” – wystawa skupiająca się na zagadnieniach przyrodniczych, gdzie uczniowie mogli z bliska podejrzeć zachowania zwierząt, zobaczyć świat,, ich oczami” oraz uczestniczyć w symulowanym trzęsieniu ziemi. „Niewidoczne siły” to kolejna wystawa, na której uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami. Zajęcia w sekcji „Akcja – człowiek” dały dzieciom możliwość poznania anatomii ludzkiego ciała. Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie kolejką retro jednego z większych w Polsce ogrodów zoologicznych – ZOO w Gdańsku Oliwie. Uczniowie obserwowali dzikie zwierzęta z różnych rejonów świata i dowiedzieli się wiele na temat ich życia i zwyczajów. Wycieczka okazała się znakomitą i ciekawą lekcją z wielu dziedzin nauki. Dzieci wracały zadowolone i pełne wrażeń. W drodze powrotnej głośno skandowali: „Ale wyją…, ale wyją.., ale wyjątkowo fajnie było!”.
Zdobywcy drugiego miejsca – aktualnie klasa VII d ze Szkoły Podstawowej nr 3 – swoją nagrodę przeznaczyli na wyjazd do Adventure Park Kolibki w Gdyni. Pojechali tam 20.09.2019 r. Uczniowie wybrali ścieżkę pn. „Leśna ekspedycja z elementami survivalu”. – W ciągu 5 godzin, pod czujnym okiem dwóch instruktorów, pokonywali kolejne przeszkody i wypełniali zadania – opowiada wychowawczyni klasy Anna Rydlewska-Chabros. – Trasa okazała się być tak pasjonującą i angażującą, że również my – opiekunowie uczniów – zmierzyliśmy się z niektórymi wyzwaniami. Realizacja takich zadań jak Pajęcza Sieć, Fabryka, Tarzan, Skok Zaufania czy Bagno wymagały od uczniów zarówno kondycji fizycznej, jak i inteligencji oraz umiejętności współpracy. Zadania te integrowały zespół klasowy, ponieważ wzajemna pomoc była obowiązkowa i nieoceniona. Przemili instruktorzy wprowadzali uczniów w tajniki survivalu oraz pokazywali jak poruszać się w terenie szanując go. Dzięki tym cennym wskazówkom, grupa nauczyła się rozpalać ogniska, budować szałasy oraz poruszać się w nieznanym terenie, posługując się mapą i kompasem. Na koniec wyczerpujących zajęć była chwila na odpoczynek, refleksję i pieczone kiełbaski z samodzielnie rozpalonego ogniska. Uczniowie do drogi powrotnej stawili się odrobinę ubłoceni, zmęczeni, ale zadowoleni. Radość z wyjazdu, pozytywne emocje, sprawdzenie osobistych możliwości i przeświadczenie, że warto dbać o środowisko pozostaną wśród uczniów VII d na długo.
27 września klasa V c ze Szkoły Podstawowej nr 2, która zajęła trzecie miejsce – odwiedziła Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy. – Podczas pobytu w ośrodku ekologicznym – mówi wychowawczyni klasy Karolina Krzemińska – uczniowie mieli okazję odbyć zajęcia terenowe pt. „Życie w stawie”- związane z obserwacją i poznawaniem środowiska wodnego. Poznali charakterystyczne gatunki roślin i zwierząt oraz badali warunki środowiskowe. Uzupełnieniem części terenowej były zajęcia w pracowni mikroskopowej z obserwacją drobnych bezkręgowców wodnych. Po tych zajęciach grupa udała się do ogrodu zoologicznego, gdzie miała okazję zachwycać się ciekawymi gatunkami zwierząt. Myślęcińskie zoo jest jednym z nielicznych w skali całego kraju ogrodów zoologicznych, specjalizujących się w hodowli rodzimych zwierząt. Zajmuje teren 14 ha w południowej części Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. Prezentowanych jest tutaj ok. 1000 zwierząt przedstawicieli 204 gatunków ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb i bezkręgowców, w tym 92 gatunki zwierząt egzotycznych i 60 gatunków rodzimej fauny objętych ochroną ścisłą. Uczniowie, dzięki tej wycieczce, zaczerpnęli mnóstwo wiedzy z zakresu edukacji przyrodniczej i ekologicznej.
Nagroda główna za zajęcie I miejsca w konkursie została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Pozostałe nagrody ufundowali organizatorzy konkursu – Burmistrz Wąbrzeźna oraz Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Mieszkaniowych EKOSYSTEM Sp. z o.o.
Wszystkim uczniom, koordynatorom konkursu i wychowawcom klas jeszcze raz gorące gratulacje!
Fot. nadesłane/SP 2/ SP 3