Jazda po chodniku, lawirowanie wśród pieszych. To główne grzechy rowerzystów. Bez winy nie są także piesi.
Ścieżki rowerowe często są użytkowane przez całe rodziny, ludzi z psami na smyczy lub rolkarzy. Wszystkie te osoby – oprócz tego, że stwarzają zagrożenie – zgodnie z art.92 Kodeksu wykroczeń narażają się na mandat w wysokości 100 zł. Rowerzysta, który jedzie po chodniku, może otrzymać mandat w wysokości 50 zł.
W miejscach, które wykorzystywane są zarówno przez pieszych, jak i rowerzystów najczęściej można spotkać dwa rodzaje znaków drogowych:
Powyższy znak oznacza ścieżkę przeznaczoną tylko dla rowerów. Korzystanie przez pieszego z tej drogi jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza. Ograniczenia nie dotyczą w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma zawsze pierwszeństwo.
Powyższy znak wskazuje, z której strony drogi mogą przemieszczać się piesi, a z której rowerzyści. W części drogi przeznaczonej dla rowerzystów, piesi mogą poruszać się tylko jeśli jest to konieczne i powinni wtedy ustąpić pierwszeństwa rowerzystom. Analogicznie sytuacja wygląda od drugiej strony. Rowerzysta może poruszać się częścią dla pieszych tylko gdy jest do tego zmuszony i wtedy musi pamiętać, że pieszy ma pierwszeństwo.
Inne zasady natomiast obowiązują na tzw. „ciągach pieszo-rowerowych”. Znak ten wskazuje, że całą drogą mogą poruszać się zarówno piesi, jak i rowerzyści, jednak piesi mają tutaj pierwszeństwo. Rowerzysta zobowiązany jest poruszać się powoli i zachować szczególną ostrożność.
Warto również pamiętać o dwóch rzeczach:
– dzieci poniżej 10 roku życia na rowerze – zgodnie z obowiązującymi przepisami – mają korzystać z chodników i pasa dla pieszych. Jeśli dziecku poniżej 10 roku życia towarzyszy rodzic na rowerze, również musi jechać chodnikiem, ustępując pierwszeństwo pieszym,
– żadne ograniczenia nie dotyczą osób niepełnosprawnych, którym zawsze przysługuje pierwszeństwo.
Błażej Gilewski, Wydział Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu i Rekreacji